Fortepian, smyczki i NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 07:00
Za nami kolejna muzyczna uczta. Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, którą dyryguje Lionel Bringuier, z udziałem solistów: Tymoteusza Biesa (fortepian), Natalii Kurzac-Kotuli (wiolonczela) i Piotra Tarcholika (skrzypce). 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Minerva Studio/Shutterstock

Program:

Bohuslav Martinů Koncert na trio fortepianowe i orkiestrę smyczkową H 231, Antonín Dvořák Serenada E-dur na orkiestrę smyczkową op. 22

wyk. Tymoteusz Bies – fortepian, Natalia Kurzac-Kotula – wiolonczela, Piotr Tarcholik – skrzypce, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Lionel Bringuier

***

Koncert na trio fortepianowe i orkiestrę smyczkową H. 231 Bohuslava Martinů oraz Serenadę E-dur op. 22 Antonina Dvořáka dzieli blisko sześćdziesiąt lat różnicy, a przecież obydwa utwory powstawały w podobnych okolicznościach. To beztroskie dzieci spokoju i poczucia bezpieczeństwa, genialne potomstwo kompozytorów, którzy wchodzili w najproduktywniejszy okres życia dzięki szczęściu rodzinnemu i względnej stabilizacji finansowej. Jedno z tych dzieci okazało się na tyle beztroskie, że ojciec stracił je z oczu na zawsze: prawykonanie zaginionego Koncertu H. 231 odbyło się cztery lata po śmierci Martinů.

Dorota Kozińska/NOSPR

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Magdalena Łoś

Data emisji: 23.10.2020

Godzina emisji: 19.30


Zobacz więcej na temat: NOSPR koncert Magdalena Łoś
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NOSPR kameralnie: Rossini, Mozart i Strawiński [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 14:24
W środowy wieczór (15.07) przenieśliśmy się do Katowic, gdzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zagrała kolejny koncert w wyjątkowym cyklu, zamykającym sezon artystyczny 2019/2020. I chociaż orkiestra wystąpiła dla pustej sali, my możemy uczestniczyć w koncertach za pośrednictwem internetu. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo wydarzenia!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Inny wymiar". Program nowego sezonu NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 20:21
- Patrząc dość optymistycznie stwierdziliśmy, że przedstawiamy muzykę, która nie zawsze jest obecna w repertuarze orkiestr symfonicznych. Dlatego program, który stworzyliśmy od września do grudnia oparty jest na mniejszych składach. Mam nadzieję, że będzie to ciekawe odkrycie dla naszej publiczności - mówiła Ewa Bogusz-Moore, dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
rozwiń zwiń