Polskie Radio
Section05
Ewa Bogusz-Moore

Muzyka, wszechświat i gwiazdy, czyli Festiwal Katowice Kultura Natura "Muzyka sfer"

IX Festiwal Katowice Kultura Natura rozpocznie się w NOSPR już w piątek, 10 maja. I w tym roku sięgnie gwiazd, gdyż jego hasło przewodnie brzmi "Muzyka sfer". Widzów czekają kosmiczne przeżycia, gdyż jak powszechnie wiadomo wszechświat i muzyka rezonują harmonią i matematycznym porządkiem.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA NOSPR Festiwal Katowice Kultura Natura Katowice Ewa Bogusz-Moore Radosław Nałęcz Trójka

"A Body for Harnasie" w NOSPR w Katowicach, czyli Szymanowski na miarę naszych czasów

"A Body for Harnasie" w NOSPR w Katowicach to współczesna interpretacja baletu "Harnasie" Karola Szymanowskiego. Pionierski projekt łączy piękno muzyki wykonywanej na żywo przez NOSPR z choreografią ikony współczesnego tańca Wayne’a McGregora i ruchomymi obrazami artysty wizualnego Bena Cullena Williamsa, tworząc ekscytujące widowisko muzyczno-filmowo-baletowe.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA KULTURA balet NOSPR MUZYKA sztuczna inteligencja premiera Tomasz Miara Ewa Bogusz-Moore Trójka

X Festiwal Prawykonań. "Jesteśmy w dialogu z Witoldem Lutosławskim"

- Lutosławski mówił, że muzyka jest na tyle abstrakcyjna, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych treści. Studiując program festiwalu i to, jak kompozytorzy widzą to, co się dzieje wokół nas, można powiedzieć, że jednak można wpleść do muzyki współczesnej pewne słowa, że jest ona dialogiem z tym, co tu i teraz, a także dialogiem z pamięcią - mówiła Ewa Bogusz-Moore, organizatorka X Festiwalu Prawykonań "Polska muzyka najnowsza" w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Ewa Bogusz-Moore Jakub Kukla Dwójka MUZYKA muzyka współczesna

NOSPR w Katowicach. "To miejsce łączy sacrum i profanum"

Są takie miejsca, które choć młode, to szybko stają się symbolami i każdy chce tu być. Jednym z nich jest słynna katowicka Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, a dokładniej - jej siedziba. - NOSPR chyba ma to do siebie, że jest organizmem, który cały czas potrafi przeobrazić się w zależności od sytuacji i powstać na nowo jak feniks - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Ewa Bogusz-Moore.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Katowice NOSPR Krzesimir Dębski Ewa Bogusz-Moore giełda papierów wartościowych muzyka filmowa Zofia Zembrzuska Fundacja GPW Piotr Krygiel Katarzyna Laskowska Janusz Wawrowski Piotr Tarcholik Agnieszka Niewdana Anna Domańska Julian Gembalski

Nowy sezon NOSPR. Bliskie spotkania z kompozytorami, Brahms i nowe organy

- Mamy kolejny wspaniały instrument, jednego z najwybitniejszych dyrygentów, a zarazem wspaniałego kompozytora. Koncert będzie wydarzeniem nie tylko na skalę polską, ale i międzynarodową. Esa-Pekka Salonen wystąpi w podwójnej roli: jako dyrygent i kompozytor utworu na organy i orkiestrę w NOSPR - tak na antenie radiowej Dwójki Ewa Bogusz-Moor, dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zapowiadała koncert, podczas którego po raz pierwszy zabrzmią nowe organy NOSPR.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ewa Bogusz-Moore NOSPR Johannes Brahms Wolfgang Amadeusz Mozart Joseph Haydn Cesar Franck Mieczysław Weinberg Kwartet Śląski Katowice organy

Muzyczna podróż czyli Festiwal Katowice Kultura Natura

- Możemy planować latami wybranie się w podróż marzeń, a możemy też dość impulsywnie zdecydować, że wyruszamy. Podróże mogą być geograficzne lub wewnętrzne. I - prawdę mówiąc - te wszystkie skojarzenia z podróżą chcieliśmy ująć w festiwalu - mówiła w Dwójce dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - Ewa Bogusz-Moore. Hasłem przewodnim ruszającego właśnie (12.05) Festiwalu Kultura Natura jest właśnie podróż.
Zobacz więcej na temat:  Katowice NOSPR koncert koncerty Dwójka Jakub Kukla podróże Ewa Bogusz-Moore KULTURA

Festiwal Eufonie. "Chodzi nam o romantyczność jako pewien stan ducha"

- Nie zamknęliśmy się w ramach tylko muzyki romantycznej, a więc pewnego okresu twórczości kompozytorów obejmującego XIX wiek, ale szukaliśmy tej romantyczności również u innych kompozytorów. Stąd nie powinny dziwić utwory kompozytorów XXI wieku czy też zamówienia w naszym programie - mówiła w Dwójce Ewa Bogusz-Moore z rady programowej 3. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Monika Zając Ewa Bogusz-Moore Dwójka MUZYKA

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia inauguruje nowy sezon artystyczny

Orkiestra wystąpi pod batutą jednego z najwybitniejszych światowych dyrygentów Pinchasa Steinberga. - Koncert inauguracyjny odbędzie się zgodnie z wymogami sanitarnymi w związku z epidemią koronawirusa - wyjaśnia dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia Ewa Bogusz-Moore.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie muzyka klasyczna koncert Polskie Radio MUZYKA W POLSKIM RADIU Ewa Bogusz-Moore POLSKA

"Inny wymiar". Program nowego sezonu NOSPR

- Patrząc dość optymistycznie stwierdziliśmy, że przedstawiamy muzykę, która nie zawsze jest obecna w repertuarze orkiestr symfonicznych. Dlatego program, który stworzyliśmy od września do grudnia oparty jest na mniejszych składach. Mam nadzieję, że będzie to ciekawe odkrycie dla naszej publiczności - mówiła Ewa Bogusz-Moore, dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Dwójka Anna Skulska muzyka klasyczna Ewa Bogusz-Moore