Kwartesencja 2021. Kwartety smyczkowe Sofii Gubajduliny

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 08:40
W audycji wysłuchaliśmy koncertu, który zainaugurował tegoroczny festiwal muzyki kameralnej "Kwartesencja". W Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Royal String Quartet wykonał kwartety smyczkowe Sofii Gubajduliny. 
Royal String Quartet
Royal String QuartetFoto: Agata Grzybowska

Wychowana w Kazaniu, w tyglu kulturowym o wielowiekowej tradycji muzycznej Sofia Gubajdulina miała związki z tradycją katolicką, prawosławną, muzułmańską i judaistyczną, Wszystko to miało wpływ na późniejszy aspekt mistyczny charakteru jej muzyki. Jak sama tłumaczy, nie stworzyła dzieła, które nie byłoby kompozycją religijną.

Komplet dzieł artystki na kwartet smyczkowy, które powstawały w latach 1971-2002, stanowi znakomity przykład wyrazistego stylu kompozytorki; stylu, który z jednej strony określany jest mianem nowej prostoty i nowego romantyzmu, z drugiej jednak zaskakuje połączeniem kontrastujących postaw – surowego intelektualnego strukturalizmu opartego na szeregach liczbowych oraz niezwykle subtelnego, intuicyjnego wyczucia niuansów malarstwa dźwiękowego.

[materiały prasowe organizatora]

***

Program:

Sofia Gubajdulina Kwartety smyczkowe

wyk. Royal String Quartet

Inauguracja 17. festiwalu "Kwartesencja" (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 6.09.2021)

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 27.09.2021

Godzina emisji: 19.00

Czytaj także

Wojciech Koprowski: gra kameralna to dialog

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 08:19
- Pomimo niuansów i takich bardzo ulotnych emocji, które są w muzyce Schuberta, idiom radości grania razem jest dla nas bardzo wyczuwalny na scenie i podczas próby - opowiadał w "Letnim Festiwalu Muzycznym" skrzypek, członek zespołu Meccore String Quartet.
rozwiń zwiń