Elżbieta Penderecka: nasza Beethovenowska rodzina się powiększa

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 22:15
- Opieramy się o Beethovena, ale będziemy słuchać także Mahlera, Chopina, Weinberga i Sylwestrowa. Na zakończenie będzie wykonany jeden z najbardziej ukochanych przeze mnie utworów - wielka "siódma symfonia" Krzysztofa Pendereckiego, czyli "Siedem bram Jerozolimy" - mówiła w Dwójce Elżbieta Penderecka, dyrektor artystyczna 27. Festiwalu Wielkanocnego Ludwiga van Beethovena.
Elżbieta Penderecka
Elżbieta PendereckaFoto: Andrzej Szozda/PR
  • W trakcie 13 festiwalowych dni wysłuchamy 10 koncertów symfonicznych i pięciu kameralnych, podczas których wystąpi wielu znakomitych solistów, dyrygentów i zespołów. 
  • Solistką na koncercie inauguracyjnym była znana polskiej publiczności Chloe Jiyeong Mun.
  • W przerwie koncertu w Filharmonii Narodowej wysłuchaliśmy rozmowy Andrzeja Sułka z Elżbietą Penderecką, dyrektor artystyczną 27. Festiwalu Wielkanocnego Ludwiga van Beethovena.

Wielki przekrój muzyczny

"Beethoven - pomiędzy Wschodem a Zachodem" - to hasło przewodnie XXVII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Elżbieta Penderecka podkreśliła, iż oznacza ono powiększenie Beethovenowskiej rodziny. - W tych trudnych czasach chcieliśmy również uszanować 110. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego, wielkiego kompozytora. W okresie festiwalu przypada trzecia rocznica śmierci mojego męża Krzysztofa Pendereckiego. Chcieliśmy także uwzględnić kompozytorów ukraińskich, ale po pierwsze opieramy wszystko o Beethovena, choć będziemy słuchać i Mahlera, i Chopina, i Weinberga, i Sylwestrowa. Ten muzyczny przekrój będzie wielki - mówiła.

90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego

To jest również rok 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Obecność jego muzyki w programie tego festiwalu będzie szczególna. - To jest wybór nieprzypadkowy i na pewno bliski sercu, bo to będzie V Symfonia, VI Symfonia "Pieśni chińskie", którą mąż napisał na zamówienie orkiestry w Gwangju i orkiestry drezdeńskiej. Będzie właśnie także muzyka kameralna. Myślę, że Krzysztof był kompozytorem, który uwielbiał muzykę kameralną. Szczególnie III Kwartet "Kartki z niezapisanego dziennika", który jest podsumowaniem jego życia - mówiła Elżbieta Penderecka.

Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego na koncercie finałowym

W koncercie finałowym maestro Sergey Smbatyan wraz z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej, z udziałem solistów: Iwony Hossy, Karoliny Sikory, Adama Zdunikowskiego i Piotra Nowackiego poprowadzi Siedem bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego. - Ten utwór został napisany na zamówienie ówczesnego mera miasta na święto 3000 lat miasta. Wykonanie odbyło się naturalnie w Jerozolimie i muszę powiedzieć, że ze wzruszeniem wspominam ten dzień. To był styczeń 1997 roku, gdzie na scenie znalazły się flagi izraelska, polska i niemiecka. To było bardzo znaczące zarówno w pojednaniu, w stosunkach politycznych między naszymi krajami, ale też bardzo ważne z okazji tej wielkiej rocznicy - wspominała rozmówczyni Andrzeja Sułka.


Posłuchaj
17:21 [i] 2023.03.26 Elżbieta Penderecka - rozmowa AS.mp3 Elżbieta Penderecka: nasza Beethovenowska rodzina się powiększa (Filharmonia Dwójki)

 

20-lecie Stowarzyszenia Ludwika van Beethovena

W tym roku przypada 20-lecie Stowarzyszenia Ludwika van Beethovena. - Ten festiwal jest festiwalem wielkich rocznic, co ma dla mnie ogromne znaczenie. Nie mogłam uwierzyć, że będę w stanie prowadzić festiwal Ludwika van Beethovena przez 27 lat. Również jest to 20-lecie festiwalu w Warszawie po przenosinach z Krakowa, a to wszystko przebiegło niezwykle szybko - zaznaczyła Elżbieta Penderecka. 

Obok dzieł mistrza z Bonn będzie można usłyszeć dzieła Krzysztofa Pendereckiego, którego trzecia rocznica śmierci przypada 29 marca, a także utwory m.in. Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Gustava Mahlera, Heitora Villa-Lobosa, Maurice’a Ravela, George’a Gershwina, Benjamina Brittena, Witolda Lutosławskiego, Leonarda Bernsteina, Mieczysława Weinberga, Valentina Silvestrova, Toshio Hosokawy i Faustasa Latėnasa.

Wystąpią laureaci znanych konkursów muzycznych

Zaproszenie Elżbiety Pendereckiej, dyrektora generalnego Festiwalu, przyjęła plejada znakomitych solistów i zespołów, wśród których pojawią się laureaci znanych konkursów muzycznych - w tym Chopinowskiego i Wieniawskiego.

Patronem medialnym festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia. Na naszej antenie w paśmie "Filharmonia Dwójki" zaplanowane są transmisje koncertów od 26 do 31 marca oraz 2 i 3 kwietnia. 

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Rozmawiał: Andrzej Sułek

Gość: Elżbieta Penderecka (dyrektor artystyczna 27. Festiwalu Wielkanocnego Ludwiga van Beethovena)

Data emisji: 26.03.2023

mo/gs