Chopin i jego Europa: "Step" Noskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2011 23:33
Jak z inspirowanym "Ogniem i mieczem" utworem poradzi sobie Philippe Herreweghe? Na transmisję koncertu ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego zapraszamy do Dwójki o 21:00.
Orchestre des Champs-lyses
Orchestre des Champs-Élysées Foto: chopin.nifc.pl

Zygmunt Noskowski to jedna z najważniejszych postaci polskiego życia muzycznego drugiej połowy XIX wieku. Dość powiedzieć, że był nauczycielem Henryka Melcera, Apolinarego Szeluto, Grzegorza Fitelberga, a przede wszystkim – Mieczysława Karłowicza i Karola Szymanowskiego.

Wychowany w całkowitej nieświadomości istnienia muzyki Fryderyka Chopina (rodzice małego Zygmunta nie mogli wybaczyć kompozytorowi jego niepochlebnych uwag pod adresem Andrzeja Towiańskiego, którego byli fanatycznymi wielbicielami) Noskowski stał się w latach dojrzałych jego najzagorzalszym propagatorem. Napisał też "Z życia narodu. Obrazy fantazyjne na tle Preludium A-dur Chopina". Komponował dużo i z łatwoscią, będąc otwartym na nowe trendy w sztuce. Dzieło Noskowskiego czeka na odkrycie, na razie pozostaje twórcą jednego utworu: "Stepu", pierwszego poematu symfonicznego w muzyce polskiej.

Transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego poprowadzi Małgorzata Pęcińska.

Program

Zygmunt Noskowski Step – poemat symfoniczny op. 66

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Johannes Brahms: Rhapsodie na alt solo, chór męski i orkiestrę op. 53, Schicksalslied na chór mieszany i orkiestrę do słów Friedricha Hölderlina op. 54, Begräbnisgesang na chór mieszany i instrumenty dęte op. 13,

Wyk. Alexander Lonquich – fortepian historyczny, Ann Hallenberg – alt, Collegium Vocale Gent & Accademia Chigiana Siena,  Orchestre des Champs-Élysées, Philippe Herreweghe - dyrygent

18 sierpnia (czwartek), godz. 21:00

Czytaj także

Polskie miniatury wiolonczelowe

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 17:48
Les Larmes to debiut fonograficzny wiolonczelistki Anny Wróbel.
rozwiń zwiń