X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odrzucona Symfonia Benjamina Brittena

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 20:12
Zapraszamy do Dwójki na jeden z Promsowych koncertów. W programie między innymi Sinfonia da Requiem - utwór, który bardzo nie spodobał się Imperium Japońskiemu.
Audio

Sinfonia da Requiem jest utworem instrumentalnym, napisanym na zamówienie dla uczczenia 2600. rocznicy powstania Japonii. Bezpośrednie odniesienia tytułów poszczególnych części do liturgii chrześcijańskiej (Lacrymosa, Dies irae, Requiem aeternam) spowodowały odrzucenie dzieła przez Japończyków. Premiera dzieła miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w marcu 1941 roku - na kilka miesięcy przed Pearl Harbour.

Utwór ten zabrzmiał w roku 1963 podczas jednego z Koncertów Promenadowych pod dyrekcją kompozytora. Cały program został powtórzony w tym roku pod batutą Marka Wigglewortha.

Program tegorocznego koncertu otworzyła Chaconne Joby Talbota. To jedyne odstępstwo, czy też raczej uzupełnienie oryginalnego zestawu dzieł z roku 1963. Zabrzmiały zatem dzieła Brittena: Cantata misericordium, Spring Symphony oraz wspomniana Sinfonia da Requiem. Pierwszy utwór był nowością w oryginalnym programie, powstał bowiem w roku 1963 - obie symfonie to dorobek lat 40. "Symfonia wiosenna" (nie mylić z dziełem Schumanna o tym samym przydomku) to utwór na głosy solowe, chór, chór chłopięcy i orkiestrę, będący manifestacją budzacej się do życia przyrody po długiej zimie. Cztery części symfonii rozpadają się na drobniejsze cząstki ze względu na wykorzystane teksty: w pierwszej jest ich aż pięć, w drugiej i trzeciej po trzy, zaś finał oparty jest na jednym tylko tekście (jeśli nie liczyć cytatu z tradycyjnego kanononu kołowego Sumer is icumen in z XIII wieku).


Na retransmisję koncertu z tegorocznych Promsów zaprasza Joanna Grotkowska.

 

Program

Joby Talbot Chaconne g-moll (według Purcella)

Benjamin Britten Cantata misericordium, Sinfonia da Requiem, Spring Symphony

Wyk. Amanda Roocroft - sopran, Christine Rice - mezzosopran, Alan Oke - tenor, Leigh Melrose - baryton, Trinity Boys Choir, BBC Singers, BBC Symphony Chorus, BBC Symphony Orchestra, Mark Wigglesworth - dyrygent

(Londyn, 14.08.2011)

4 października (wtorek), godz. 19:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koncert na skreczujące gramofony i orkiestrę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 22:12
Nowy wiek to nowe instrumentarium i nowa publiczność. Eksplodująca mieszanka, wymarzona dla londyńskich Promsów. Niezwykły koncert kompozytorski rodziny Prokofiewów w Dwójce w sobotę o 19:30!
rozwiń zwiń