Wizjonerskie poematy

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 21:45
"Les Illuminations" - nowatorskie dzieło Arthura Rimbauda zostało równie fascynująco opracowane przez Benjamina Brittena.

Około roku 1874 Arthur Rimbauld napisał cykl około czterdziestu poematów prozą, które nazwał - tak twierdził później Verlaine - Iluminacjami. Nazwa odnosi się do rodzaju kolorowanego sztychu modnego ówcześnie. W poematach tych, będących zwieńczeniem zaledwie kilkuletniej aktywności twórczej genialnego młodzieńca (któy wkrótce zajął się handlem bronią w Abisynii), Rimbaud stał sięprekursorem dadaizmu, surrealizmu i wielu innych dwudziestowiecznych -izmów literackich.

Fascynujące miniatury poetyckie zainspirowały Benjamina Brittena. Kompozytor wybrał dziewięć poematów i opracował je na sopran i smyczki. Prawykonania dokonał jednak znakomity tenor i życiowy partner Brittena - Peter Pears.

W poniedziałkowy wieczór w roli solistki wystąpi niemiecka sopranistka Christine Schäfer.

Zaprasza Klaudia Baranowska

Program

Benjamin Britten Les Illuminations op. 18, na sopran i orkiestrę smyczkową

Dymitr Szostakowicz VIII Symfonia c-moll op. 65

Wyk. Christine Schäfer – sopran, Orkiestra Filharmoniczna Radia Francuskiego, Jukka-Pekka Saraste- dyrygent

(Paryż, 4.11.2011)

16 stycznia (poniedziałek), godz. 19:30

Zobacz więcej na temat: handel bronią Paryż
Czytaj także

Koncert na skreczujące gramofony i orkiestrę

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2011 22:12
Nowy wiek to nowe instrumentarium i nowa publiczność. Eksplodująca mieszanka, wymarzona dla londyńskich Promsów. Niezwykły koncert kompozytorski rodziny Prokofiewów w Dwójce w sobotę o 19:30!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gotycka" opera Brittena

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2011 19:45
Wiktoriańska powieść gotycka Henry'ego Jamesa i muzyka Benjamina Brittena. Opowieść o duchach w sam raz na zimowy wieczór - w Dwójce w sobotę o 20.30.
rozwiń zwiń