Polskie Radio
Section05
handel bronią

47-latek posiadał w domu arsenał z czasów II wojny światowej. Rok temu był już zatrzymany w podobnej sprawie

Komenda Powiatowa Policji w Józefowie poinformowała, że policjanci ujawnili arsenał z czasów II wojny światowej na jednej z józefowskich posesji w woj. mazowieckim. Zabezpieczyli m.in. karabiny, naboje artyleryjskie, granaty, przeciwpancerny pocisk artyleryjski oraz 2,5 kg. materiałów wybuchowych.
Zobacz więcej na temat:  policja broń prawo handel bronią handel narkotykami przestępczość POLSKA służby i bezpieczeństwo regiony mazowieckie

Rośnie eksport broni z Polski. Kraby, Pioruny i Groty pożądane na świecie

Wojna za naszą wschodnią granicą zmusiła do inwestycji w krajową zbrojeniówkę, która po latach niedofinansowania pokazała swoje technologiczne możliwości. Coraz więcej krajów interesuje się polskimi dronami, rakietami przeciwlotniczymi Grom i Piorun, karabinkami Grot, haubicami Krab, transporterami Rosomak i Borsuk. Przedstawiamy typy broni, które stały się szlagierem na światowych rynkach.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA broń Polska Grupa Zbrojeniowa eksport handel bronią

Eksport broni z Polski rośnie z powodu wojny na Ukrainie. Kraby, Pioruny i Groty zdeklasowały konkurencję

Wojna za naszą wschodnią granicą zmusiła do inwestycji w krajową zbrojeniówkę, która po latach niedofinansowania pokazała swoje technologiczne możliwości. Coraz więcej krajów interesuje się polskimi dronami, rakietami przeciwlotniczymi Grom i Piorun, haubicami Krab, transporterami Rosomak i Borsuk. Przedstawiamy typy broni, które stały się szlagierem na światowych rynkach.  
Zobacz więcej na temat:  broń Polska Grupa Zbrojeniowa eksport handel bronią

Dr Gasztołd-Seń: handel bronią w bloku wschodnim miał kluczowe znaczenie w kryzysie ekonomicznym

- Odpowiadając na pytanie: "dlaczego państwa komunistyczne sprzedawały broń tzw. globalnemu południu?", można odpowiedzieć: z dwóch przyczyn. Pierwsza, to były kwestie ideologiczno-polityczne, druga, to kwestie czysto biznesowe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztołd-Seń, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia PRL historia Polski PRL broń handel bronią

Świat wydał na broń aż 420 mld dolarów w 2018 r.

Największym producentem i eksporterem uzbrojenia na świecie wciąż pozostają Stany Zjednoczone, 5 pierwszych miejsc zajmują firmy z Ameryki. Na drugim miejscu jest Rosja- wynika z raportu prestiżowego Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (Sipri). Rośnie pozycja eksportowa Turcji i Chin, choć europejskie firmy BAE Systems, Airbus i MBDA wciąż zachowują mocną pozycję.
Zobacz więcej na temat:  wojsko handel bronią

Król Arabii Saudyjskiej w Rosji. "To przełom"

Do Rosji przyleciał król Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Aziza-Sauda. Głównym tematem rozmów ma być współpraca między tymi państwami. Największe poruszenie wywołuje jednak kwestia zbrojeniowa. Rosja od 10 lat próbowała dostać się na rynek Arabii Saudyjskiej by móc sprzedawać tam broń. - Dziś słyszymy, że podpisane jest memorandum na zakup rosyjskiej broni przez Arabię Saudyjska - mówił w audycji Północ-Południe Bogumił Husejnow z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arabia Saudyjska Rosja Władimir Putin handel bronią broń

Światowy handel bronią. Liderami USA, Chiny i Rosja

Rosja rozpoczęła w poniedziałek realizowanie dostawy sześciu używanych myśliwców MiG-29 do Serbii. Obiecała także dostarczenie Serbii 30 czołgów i 30 innych pojazdów opancerzonych. Serbski prezydent Aleksandar Vuczić oświadczył, że poza uzyskaniem myśliwców jego kraj zamierza również wzmocnić swą rakietową obronę powietrzną. Prowadzi się negocjacje w sprawie zakupu rosyjskich pocisków ziemia-powietrze S-300. O światowym handlu bronią mówił w audycji Światowa Szachownica analityk Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Chiny USA broń handel bronią Światowa Szachownica - archiwalne

Koncesja na handel bronią dla FOD. Zgodę wydał Piotr Pytel

Fundacja Otwarty Dialog – która nawoływała do organizowania "polskiego Majdanu" – w 2014 roku uzyskała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji koncesję na handel bronią defensywną. Pozytywną opinię w tej sprawie wydał ówczesny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Pytel, który usłyszał zarzuty współpracy z rosyjską FSB – dowiedzieli się dziennikarze TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gazeta Polska Codziennie handel bronią