Polskie Radio
Section05
handel bronią

Dr Gasztołd-Seń: handel bronią w bloku wschodnim miał kluczowe znaczenie w kryzysie ekonomicznym

- Odpowiadając na pytanie: "dlaczego państwa komunistyczne sprzedawały broń tzw. globalnemu południu?", można odpowiedzieć: z dwóch przyczyn. Pierwsza, to były kwestie ideologiczno-polityczne, druga, to kwestie czysto biznesowe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztołd-Seń, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia PRL historia Polski PRL broń handel bronią

Świat wydał na broń aż 420 mld dolarów w 2018 r.

Największym producentem i eksporterem uzbrojenia na świecie wciąż pozostają Stany Zjednoczone, 5 pierwszych miejsc zajmują firmy z Ameryki. Na drugim miejscu jest Rosja- wynika z raportu prestiżowego Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (Sipri). Rośnie pozycja eksportowa Turcji i Chin, choć europejskie firmy BAE Systems, Airbus i MBDA wciąż zachowują mocną pozycję.
Zobacz więcej na temat:  wojsko handel bronią

Król Arabii Saudyjskiej w Rosji. "To przełom"

Do Rosji przyleciał król Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Aziza-Sauda. Głównym tematem rozmów ma być współpraca między tymi państwami. Największe poruszenie wywołuje jednak kwestia zbrojeniowa. Rosja od 10 lat próbowała dostać się na rynek Arabii Saudyjskiej by móc sprzedawać tam broń. - Dziś słyszymy, że podpisane jest memorandum na zakup rosyjskiej broni przez Arabię Saudyjska - mówił w audycji Północ-Południe Bogumił Husejnow z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arabia Saudyjska Rosja Władimir Putin handel bronią broń

Światowy handel bronią. Liderami USA, Chiny i Rosja

Rosja rozpoczęła w poniedziałek realizowanie dostawy sześciu używanych myśliwców MiG-29 do Serbii. Obiecała także dostarczenie Serbii 30 czołgów i 30 innych pojazdów opancerzonych. Serbski prezydent Aleksandar Vuczić oświadczył, że poza uzyskaniem myśliwców jego kraj zamierza również wzmocnić swą rakietową obronę powietrzną. Prowadzi się negocjacje w sprawie zakupu rosyjskich pocisków ziemia-powietrze S-300. O światowym handlu bronią mówił w audycji Światowa Szachownica analityk Juliusz Sabak z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Chiny USA broń handel bronią Światowa Szachownica - archiwalne

Koncesja na handel bronią dla FOD. Zgodę wydał Piotr Pytel

Fundacja Otwarty Dialog – która nawoływała do organizowania "polskiego Majdanu" – w 2014 roku uzyskała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji koncesję na handel bronią defensywną. Pozytywną opinię w tej sprawie wydał ówczesny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Pytel, który usłyszał zarzuty współpracy z rosyjską FSB – dowiedzieli się dziennikarze TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gazeta Polska Codziennie handel bronią

"W Polsce czuli się jak u siebie". Terroryści a służby PRL

W okresie PRL w Polsce wielokrotnie gościli członkowie najgroźniejszych organizacji terrorystycznych. Za przyzwoleniem i pod opieką polskich służb specjalnych. Mówili o tym w audycji Kulisy Spraw Witold Gadowski i Przemysław Wojciechowski – dziennikarze, autorzy książki "Tragarze śmierci. Polskie związki ze światowym terroryzmem".
Zobacz więcej na temat:  terroryzm PRL MSW historia Polski handel bronią Palestyna Izrael ZSRR POLSKA

Ograniczony dostęp do broni z powodu terroryzmu

Po zamachach terrorystycznych w Paryżu Komisja Europejska rozpoczęła prace nad nowym ustawodawstwem - Dyrektywą 91/477- ograniczającą i tak już trudny na terenie Europy dostęp do posiadania broni. Oficjalnym celem Dyrektywy jest przeciwdziałanie terroryzmowi na terenie Unii Europejskiej. O tym, co zmieni ta ustawa, mówił w programie Kulisy spraw ekspert ds. broni Andrzej Leszczyński.
Zobacz więcej na temat:  handel bronią Kulisy Spraw Rafał Dutkiewicz