Koncert w prezencie urodzinowym

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2012 09:45
II Koncert fortepianowy Dymitra Szostakowicza powstał jako prezent na 19 urodziny syna, Maxima.
Boris Giltburg
Boris GiltburgFoto: materiały promocyjne

Maxim Dymitrowicz był też pierwszym wykonawcą dzieła, którego niezwykle radosny charakter kontrastuje z na ogół poważnym charakterem muzyki Szostakowicza. Dlatego też ten znakomity utwór bywa lekceważony. Niesłusznie, bo komedii nie pisze się łatwo, a konstrukcyjne wymagania są nie mniejsze niż w przypadku tragedii. Sam kompozytor wiedział, że pełen humoru koncert (pisany przeciez dla pełnego życia nastolatka!), spotka się z dąsami krytyków. Uprzedził więc atak dodając jeszcze jeden zarcik, tym razem werbalny, ogłaszając wszem i wobec, że to "utwór pozbawiony artystycznego znaczenia". Zabawne, że wielu biografów kompozytora wzięło tę kąśliwą ironię za dobrą monetę i rzeczywiście deprecjonowało II Koncert F-dur…

Sam Dymitr wykonywał ten "bezwartościowy" koncert wielokrotnie, zachowały się także nagrania. Ciekawe, że tempa są dużo żywsze, niż dzisiaj stosowane – bo też Koncert F-dur zdobywa sobie powoli należne mu miejsce w standardowym repertuarze.

W piątkowy wieczór utwór zabrzmi pod palcami fenomenalie utalentowanego Borisa Giltburga, którego angielska krytyka po debiucie artysty na Promsach w 2010 roku postawiła w jednym szeregu z Rubinsteinem i Richterem.

Zaprasza Marek Zwyrzykowski.

 

Program

Maurice Ravel Pawana na śmierć Infantki

Dymitr Szostakowicz II Koncert fortepianowy F-dur op. 102

Bela Bartók Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę

Wyk. Boris Giltburg – fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Jerzy Maksymiuk – dyrygent.

9 czerwca (piątek), godz. 19:30

 Zobacz więcej na temat: POLSKA

Czytaj także

Szekspirowski koncert Szostakowicza

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 23:12
Lisa Batiashvili wystąpi na Promsach, prezentując koncert, którego nagranie przyniosło jej ostatnio wielkie uznanie. Gruzińska skrzypaczka z pewnością posiada klucz do rozumienia wszystkich niuansów dzieła. Transmisja w Dwójce o 20.30.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Meyer: Szostakowicz kochał polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 14:00
"Mistrzowie i przyjaciele" to tytuł nowej, niewydanej jeszcze książki cenionego publicysty i kompozytora. Goszczący w Dwójce Krzysztof Meyer opowiedział Annie Skulskiej m.in o naywbitniejszym spośród nich...
rozwiń zwiń