Krzysztof Meyer: Szostakowicz kochał polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 14:00
"Mistrzowie i przyjaciele" to tytuł nowej, niewydanej jeszcze książki cenionego publicysty i kompozytora. Goszczący w Dwójce Krzysztof Meyer opowiedział Annie Skulskiej m.in o naywbitniejszym spośród nich...
Audio
  • Krzysztof Meyer: Szostakowicz kochał polską muzykę

- Szostakowicz bardzo interesował się muzyką Grażyny Bacewicz, a Witolda Lutosławskiego nazywał wielkim mistrzem - mówi najważniejszy polski znawca twórczości rosyjskiego klasyka. - Warto pamiętać, że jego dziadek był Polakiem i brał udział w Powstaniu Styczniowym. Zresztą Szostakowicz mówił trochę w naszym języku.

Krzysztof Meyer zaznacza, że w trwającej kilkadziesiat lat znajomości wielki rosyjski mistrz unikał tematów osobistych i biograficznych. Raz tylko opowiedział wstrząsającą historię o losie artysty prześladowanego przez system totalitarny. Otóż pewnego razu oficer NKWD oskarżył Szostakowicza o przynależność do grupy spiskowców skupionej wokół marszałka Tuchaczewskiego i czyhającej na życie samego Stalina. Kompozytora uratował fakt, że dzień później aresztowany został właśnie ów oficer...

W rozmowie z Anną Skulką Krzysztof Meyer zdradza także, jak udało mu się poznać Szostakowicza; wspomina swoich innych mistrzów, w tym Nadię Boulanger i Witolda Lutosławskiego; wreszcie opowiada o własnej twórczości muzycznej. Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z dwójkowej audycji "Słowa po zmroku".

Krzysztof Meyer  (ur. 1943 w Krakowie) to ceniony polski kompozytor, pianista, pedagog i autor książek o muzyce. Jest uczniem Stanisława Wiechowicza i  Krzysztofa Pendereckiego, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie (dyplomy z kompozycji, 1965, i teorii muzyki, 1966). W latach 1966-87 nauczał kompozycji i przedmiotów teoretycznych w Akademii Muzycznej w Krakowie, a od 1987 jest profesorem kompozycji w Hochschule für Musik w Kolonii. Ponadto w sezonie 1991/92 był composer-in-residence w Filharmonii Kolońskiej, a w 1996 - na festiwalu w Seattle. Jego muzyka była wykonywana w wielu najważniejszych ośrodkach muzycznych, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Berlińskiej Filharmonii i wiedeńskim Wiener Musikverein.

Ważną częścią działalności Krzysztofa Meyera jest muzykologia. Jest on znawcą twórczości Dymitra Szostakowicza, autorem przetłumaczonej na kilka języków, fundamentalnej monografii tego kompozytora, którego operę "Gracze" ukończył i doprowadził do wystawienia w 1981 roku.  Wspólnie z żoną napisał dwutomową biografię Witolda Lutosławskiego.

Czytaj także

Język dźwiękowy Krzysztofa Meyera

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 14:02
Przy okazji retransmisji światowego prawykonania "Sinfonia da requiem" z Krzysztofem Meyerem o jego świecie dźwiękowym rozmawiała Alina Kurczewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystian Zimerman odkrywa dla świata Grażynę Bacewicz

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 12:00
W piątek światło dzienne ujrzała nowa płyta jednego z najwybitniejszych współczesnych pianistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możdżer kontuzjowany przez Reicha

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 16:00
- Pytałem sam siebie: co ja tu robię? Czy to ma sens? Czy publiczność nie wyjdzie? - zdradza wybitny jazzowy pianista po karkołomnym koncercie na Festiwalu "Sacrum Profanum".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rudnik: pionierem muzyki elektronicznej zostałem, bo wyszedłem z więzienia i szukałem jakiejś roboty...

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 16:30
"Radiowy Dom Kultury" odwiedził konferencję Kultura 2.0, zorganizowaną pod hasłem "Świadomi mediów". Nikt nie realizuje tego hasła lepiej niż Eugeniusz Rudnik, który o pół wieku wyprzedził pomysły współczesnych didżejów.
rozwiń zwiń