Co gra w duszy afrykańskiego księcia

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 12:20
Ballaké Sissoko, pochodzący z królewskiego rodu Mandingów, wbrew woli ojca został muzykiem. Jego gra na korze – instrumencie dziwnym i tajemniczym – do posłuchania podczas wieczornej transmisji w Dwójce.
Ballak Sissoko i Vincent Segal
Ballaké Sissoko i Vincent SegalFoto: materiały promocyjne

Dziś wieczorem w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego - i na antenie radiowej Dwójki - Ballaké Sissoko i Vincent Segal zagrają jedyny koncert w Polsce. Tych mistrzów muzycznej konwersacji opartej na porozumieniu i uważnym traktowaniu drugiego muzyka połączyła prestiżowa wytwórnia Label Bleu, dla której obaj nagrywali. Znajomość przerodziła się w przyjaźń i zaowocowała współpracą nad projektem "Chamber Music".

Ten album jest spotkaniem się dwóch muzycznych tradycji. "Zbudowaliśmy naszą relacje artystyczną stopniowo. Dzisiaj, kiedy gramy, rozumiemy się nawzajem, nawet nie mówiąc nic" – mówi Malijczyk. Obaj muzycy zakorzenieni są w wielowiekowej tradycji – u Sissoko to tradycja griotów Mandinka, u Segala szkoła klasyczna.

Ballaké Sissoko pochodzi z królewskiego plemienia Mandingów. Ojciec nie chciał, by jego pierworodny syn został muzykiem, ale talent i determinacja wygrały. Sissoko założył wspólnie z żoną, artystką współpracująca z Salifem Keitą, zespół Mandé Tabolo. Grywał z największymi wirtuozami kory, jak Toumani Diabaté, z legendą bluesa Taj Mahalem czy pianistą jazzowym Ludoviciem Einaudim. Z kolei wykształcony klasycznie Francuz Vincent Segal eksperymentuje na granicy gatunków, od jazzu po rock i muzykę etniczną. Współpracował m.in. z Cesarią Evorą, Elvisem Costello, Stingiem czy aktorką i piosenkarką Agnes Jaoui, reżyserką kultowych "Gustów i guścików". Gra też w duecie z perkusistą Cyrilem Atefem w triphopowym projekcie Bumcello, z którym tworzy sekcję rytmiczną wielkiej gwiazdy francuskiej -M-, czyli projekt Matthieu Chedida.

(Francophonic Fesitval)

Bilety na koncert do nabycia w sklepie Polskiego Radia.

Transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego poprowadzi Jacek Hawryluk.

Program

Ballaké Sissoko (kora) i Vincent Segal (wiolonczela)

19 marca (poniedziałek), godz. 20:00

Czytaj także

Paris Combo na Francophonic Festival

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 11:40
Dziś w "Koloniach" zagrają artyści, którzy wystąpią na tegorocznym Francophonic Festival. Impreza rusza w Warszawie 17 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BaBu Król kontra Hellow Dog

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 18:02
a także Paula i Karol, lubię jak jest starcie :)
rozwiń zwiń