Wczesne symfonie Roberta Schumanna

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 19:03
Wydarzeniem XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena będzie koncert Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod batutą charyzmatycznego Paavo Järviego. Transmisja dziś wieczorem na antenie Dwójki.
Audio
  • Elżbieta Penderecka o XVI Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwika van Beethovena
Robert Schumann z żoną Klarą Wieck-Schumann
Robert Schumann z żoną Klarą Wieck-SchumannFoto: źródło: wikipedia, domena publiczna

Dwa lata temu Paavo Järvi i jego Niemiecka Filharmonia Kameralna z Bremy zachwycili nas brawurowym wykonaniem kompletu symfonii Ludwiga van Beethovena. W tym roku podczas poniedziałkowego koncertu artyści zaprezentują wczesne symfonie Roberta Schumanna.

Symfonie Schumanna, choć zawdzięczają wiele poprzednikom – zwłaszcza Beethovenowi – są nowatorskie w formie, wyrazie i instrumentacji. Pierwsza, "Wiosenna", powstała dzięki Klarze, która już po ślubie ośmieliła męża do podjęcia prób na polu symfoniki. Jednocześnie Schumann komponował Symfonię d-moll (obie powstały w 1841 roku), która ostatecznie ukazała się jako Czwarta. Druga jest trzecią w kolejności powstania, zaś ostatnią symfonią jest, oczywiście, Trzecia.

Układ tych dzieł w koncertach festiwalowych jest chronologiczny (z przyznaniem pierwszeństwa Czwartej przed Pierwszą). Uzupełnienie programu dzisiejszego wieczoru stanowi Koncert wiolonczelowy Schumanna ze znakomitym norweskim solistą Trulsem Mørkiem. Utwór ten powstał w roku 1850 – w tym czasie kompozytor dokonał rewizji swoich wczesnych symfonii, które przybrały ostateczny kształt w roku następnym.

Transmisję z Filharmonii Narodowej poprowadzi Marcin Majchrowski.

Program

Robert Schumann IV Symfonia d-moll op. 120, Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129, I Symfonia B-dur "Wiosenna" op. 38

Wyk. Truls Mørk – wiolonczela, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Paavo Järvi – dyrygent

W przerwie koncertu nadamy audycję Beaty Stylińskiej "Opery zapomniane".

26 marca (poniedziałek), godz. 19:30

Czytaj także

Trzy godziny z Beethovenem pod batutą Paavo Järviego

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2010 20:13
Marcin Majchrowski zaprasza na retransmisję koncertu z bońskiej Beethoven Hall (10.09.2009)
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beethoven XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2010 19:29
Skrzypaczka Hilary Hahn i dyrygent Paavo Järvi należą do najpopularniejszych muzyków nowego stulecia. Na ich londyński koncert z arcdzyiełami klasyka zaprasza Irena Myczka.
rozwiń zwiń