Sacrum Profanum: Agata Zubel w podwójnej roli

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 18:06
Podczas czwartkowego koncertu wrocławianka wystąpi jako autorka wszystkich kompozycji oraz wykonawczyni solowych partii wokalnych.
Audio

Podczas koncertu monograficznego Agaty Zubel, w wykonaniu zespołu Klangforum Wien i samej kompozytorki, zabrzmią cztery utwory. Dwa z nich będą polskimi premierami: The Shades of Ice , napisane dla London Sinfonietty oraz Labirynt do tekstów Wisławy Szymborskiej, powstałe na zamówienie z Tel-Awiwu i prawykonane w maju tego roku. Ponadto po raz pierwszy zabrzmi utwór Not I do poezji Samuela Becketta.

Najlepsza kompozytorka wśród śpiewaczek czy najlepsza śpiewaczka wśród kompozytorów? Pytanie bez odpowiedzi. I w jednej, i w drugiej roli Zubel czuje się świetnie. Estetykę języka muzycznego, o ogromnych walorach kolorystycznych i teatralnej dramaturgii, wiąże z doświadczeniem wykonawczym, poznawaniem nowych partytur, rozmaitej muzyki, którą karmi się z niekłamaną zachłannością. Przekracza granice tradycyjnego warsztatu wokalnego, poszukuje, odkrywa, eksploruje tereny jeszcze przez innych nie zbadane. Bo może i potrafi. Do tego świetnie czuje orkiestrę i zespoły kameralne, zwłaszcza instrumenty perkusyjne.

Transmisję z Krakowa poprowadzi Agata Kwiecińska.

Program

Agata Zubel Labyrinth ; Shades of Ice ; The Streets of Human City ; Not I

Wyk. Agata Zubel – sopran, Klangforum Wien

13 września (czwartek), godz. 20.00

Zobacz więcej na temat: Kraków Wisława Szymborska

Czytaj także

Made in Poland - Miłosz Sounds na Festiwalu Sacrum Profanum

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2012 17:42
Jednym z wątków ubiegłorocznego Festiwalu był cykl pięciu "miłoszowskich" prawykonań utworów pięciu czołowych kompozytorów polskich młodego pokolenia. Były to dzieła zamówione przez Sacrum Profanum. Wszystkie zabrzmią w czwartkowy wieczór w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne ogadywanie Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 14:48
Tematem przewodnim finałowego koncertu tegorocznego festiwalu Musica Polonica Nova była twórczość wrocławskiego poety.
rozwiń zwiń