Filharmonia w Tatrach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2012 15:45
Ten niedzielny koncert ten mógłby mieć tytuł "Polak Węgier dwa bratanki". Polską Orkiestrę Radiową tym razem poprowadzi Zsolt Nagy, znakomity węgierski dyrygent koncertujący na całym świecie.
Filharmonia w Tatrach
Foto: Piotrass007/Wikipedia

Artyści zaprezentują dwa utwory sztandarowych węgierskich kompozytorów – Ferenca Liszta i Béli Bartóka. Temat Fausta fascynował Liszta, poza Walcem Mefisto, znanym również pod tytułem "Taniec w wiejskiej karczmie", skomponował monumentalną Symfonię Faustowską na tenor, chór męski i orkiestrę. Béla Bartók napisał Suitę taneczną w 1923 na zamówienie, z okazji obchodów 50-lecia połączenia miast Buda i Pest, co zaowocowało rozwojem stolicy Węgier – Budapesztu. Suita składa się z 5 tańców, w których słychać pierwiastki folkloru arabskiego, rumuńskiego i węgierskiego.

Natomiast w pierwszej części koncertu usłyszymy dzieło patrona naszego Studia Koncertowego – Witolda Lutosławskiego, dla którego Béla Bartók był duchowym mistrzem. Kamila Kułakowska z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej wykona cykl 9 pieśni Chantefleurs et Chantefables do słów Desnosa Roberta, francuskiego poety, prozaika, dramaturga i eseisty, jednego z liderów surrealizmu w literaturze.

>>Zapoznaj się z programem  Studia koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego <<

Włączając ten utwór do ostatniego koncertu w roku 2012 chcemy zwrócić uwagę na zbliżającą się rocznicę 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego, która przypada już 25 stycznia. A koncert rozpocznie uwertura charakterystyczna "W Tatrach" Władysława Żeleńskiego (pierwotnie nosząca tytuł Fantazja pasterska) uznawana za najcenniejsze i najbardziej reprezentacyjne dzieło orkiestrowe Władysława Żeleńskiego.

Utwór powstał w Paryżu, w okresie studiów kompozytorskich artysty u Bertolda Damckego (bliskiego przyjaciela Hectora Berlioza), jakkolwiek jego zamysł narodził się już w 1860 roku, podczas wakacji spędzonych w Tatrach, gdzie Żeleński miał okazję słuchać oryginalnych śpiewów i kapel podhalańskich.

Transmisja ze Studia koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w niedzielę o godzinie 19.00.

Bilety do nabycia w kasie Studia na godzinę przed koncertem.

Wykonawcy: Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Zsolt Nagy, Kamila Kułakowska - sopran
Władysław Żeleński Uwertura charakterystyczna op. 27 W Tatrach, Franciszek Liszt I Walc Mephiso, Witold Lutosławski Chantefleurs et Chantefables na sopran i orkiestrę - cykl pieśni do poezji Roberta Desnosa, Béla Bartók Suita taneczna

9 grudnia (niedziela) godz. 19.00