X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Koncert na polszczyznę i muzykę sfer

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 19:00
Nowe dzieła najwybitniejszych polskich kompozytorów średniego pokolenia będą miały premierę na środowym koncercie Warszawskiej Jesieni. Zapraszamy na transmisję ze Studia im. Witolda Lutosławskiego.
Koncert na polszczyznę i muzykę sfer
Foto: Dave Halliday/Flickr

Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Renato Rivolty, Chór Filharmonii Krakowskiej, Zespół Camerata Silesia oraz znakomici soliści zaprezentują kompozycje Zbigniewa Bargielskiego, Rafała Augustyna i Stanisława Krupowicza, a także Francuza Bruno Mantovaniego. 
Stanisław Krupowicz zasłynął jako polski pionier muzyki komputerowej i algorytmicznej. Tym razem za wzór swojej kompozycji "Machinae Coelestes", zamówionej przez "Warszawską Jesień" i Centrum Badań Kosmicznych PAN, twórca wybrał (transponowane) częstotliwości 8 planet Układu Słonecznego oraz "akordy" ukryte w samogłoskach mowy ludzkiej. To paradoksalny - w sposób typowy dla dokonań Krupowicza - powrót do średniowiecznej idei muzyki sfer, tyle że realizowany z użyciem zaawansowanego scjentystycznego aparatu.

Swoisty hołd dla literackiej polszczyzny najwyższych lotów złożył z kolei Rafał Augustyn - kompozytor i filolog - w utworze "Tam" do tekstów Bolesława Leśmiana. W komentarzu tak tłumaczy swój wybór:

Kompozytorzy często uciekają od rodzimego języka – mniejsza o pobudki, niższe czy wyższe. Polszczyzna użyta w moim koncercie (...) jest próbą wzięcia byka za rogi: chodzi o język na wszystkich dostępnych poziomach formy i zawartości. W tym sensie jest to może nawet ważniejsze tworzywo niż dźwięki pozajęzykowe – także (co jest tylko pozorną sprzecznością) w odniesieniu do partii instrumentalnych, w tym solowej.

Tylko z pozoru bardziej konwencjonalnymi utworami są Koncert na fortepian, perkusję i orkiestrę symfoniczną Zbigniewa Bargielskiego oraz Kantata nr 4 Bruno Mantovaniego.

Na transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w środę (25 września) o godzinie 19.30 zaprasza Ewa Szczecińska. A w przerwie z kompozytorami i wykonawcami porozmawia Grzegorz Dąbrowski.

Program:

Rafał Augustyn Tam. Muzyka na skrzypce, głos i instrumenty (premiera)

Zbigniew Bargielski Koncert na fortepian, perkusję i orkiestrę smyczkową (zamówienie Warszawskiej Jesieni)

Bruno Mantovani Kantata nr.4;

Stanisław Krupowicz Machinae coelestes (zamówienie Warszawskiej Jesieni  i Centrum Badań Kosmicznych PAN)

Wyk. Christine Prin - skrzypce, Małgorzata Walentynowicz - fortepian, Jan Pilch - perkusja, Stanisław Krupowicz, Marcin Rupociński - komputery, TwOgether Duo, Zespół śpiewaków Camerata Silesia, Chór Filharmonii Wrocławskiej, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Renato Rivolta

25 września (środa), godz. 19.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Chłopecki - "samotny wilk" polskiej krytyki muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:00
"Nie był uwikłany w gry środowiskowe". "Jego publicystyka walczyła o wartości". "Jego działalność zastępowała pracę kilku nieistniejących organizacji" - tak w "Sezonie na Dwójkę" wybitnego publicystę muzycznego wspominali przyjaciele.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krystian Zimerman: Koncert Lutosławskiego to dla mnie coś bardzo osobistego

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 19:00
– Zadawałem mu setki pytań, jak to powinno być wykonane. A on odpowiedział: "to ty jesteś interpretatorem. Ja to tylko napisałem" – tak Krystian Zimerman wspominał swoje dawne rozmowy z Witoldem Lutosławskim.
rozwiń zwiń