W zaczarowanym lesie Francesco Geminianiego

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 14:00
Drugiego dnia festiwalu "Actus Humanus" zespół Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego zaprezentuje zapomniane dzieło mistrza włoskiego baroku.
Fabio Biondi
Fabio Biondi Foto: Actus Humanus, matriały promocyjne

Festiwal "Actus Humanus" na antenie Dwójki >>>

Francesco Geminiani nieprzypadkowo nosił przydomek Il Furibondo, który znaczy wprost "Szaleniec”. Jego muzyczna wyobraźnia, wirtuozeria, ale i nieregularność oraz idąca za nią ekspresja dają się nader łatwo odczuć w kompozycjach pisanych na skrzypce. Kompozytor był także propagatorem formy muzycznej, którą jego nauczyciel, Arcangelo Corelli, nie tylko nazwał, ale i wyniósł na estetyczny parnas – concerto grosso. [...]

Cykl "La foresta incantata" zamówił u Geminianiego Giovanni Niccolò Servandoni, architekt, scenograf i reżyser teatralny, postać słynna w wieku XVIII ze swego rozmachu inscenizacyjnego. [...] Temat pantomimy, łączącej w sobie teatr, taniec i muzykę, oparł Servandoni na Jerozolimie wyzwolonej, XVI-wiecznym eposie Torquata Tassa przywołującym pierwszą wyprawę krzyżową i zdobycie Jerozolimy w 1099 roku.

Kompozytor, który cieszył się we Francji niebywałą estymą, spowodowaną uwielbieniem dla jego trzeciego opusu concerti grossi, zamierzał powtórzyć ów sukces. Pięcioczęściową suitę podzielił na [...[ odrębne części, [...] pierwsze cztery to strukturalnie niezależne concerti grossi. Co więcej, ich powiązanie z odpowiadającymi im czterema aktami spektaklu wydaje się luźne, muzyka nie puentuje akcji scenicznej, raczej istnieje w oderwaniu, jako odrębna warstwa. Dopiero piąta część "La foresta incantata" podąża za akcją, obrazując udatnie bohaterskie czyny Rynalda, niemniej odbywa się to kosztem formy muzycznej, która w żaden sposób nie daje się sklasyfikować jako concerto grosso.W świetle powyższego można pokusić się o stwierdzenie, że Geminiani nie chciał lub nie potrafił uciec od swego ulubionego gatunku. [...]

Paweł Szczepanik (materiały promocyjne)

Na transmisję z gdańskiego Centrum Świętego Jana zaprasza Klaudia Baranowska.

Program:

Arcangelo Corelli Concerto grosso D-dur  op. 6 nr 4;

Francesco Geminiani Concerto grosso e-moll op. 3 nr 3; Concerto grosso La Follia; La Foresta Incantata

Wyk. Europa Galante, dyr. Fabio Biondi

10 grudnia (wtorek), godz. 19.30

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Włochy

Czytaj także

Chirstophe Rousset: Włosi żyją blisko Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 18:00
Świadczy o tym popularność tematu "Stabat Mater" w tamtejszej muzyce barkowej, ale też... słynne zawołanie "Mamma mia". Znakomity francuski klawesynista i dyrygent rozmawiał z Magdaleną Łoś w przerwie koncertu na Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń