Chirstophe Rousset: Włosi żyją blisko Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 18:00
Świadczy o tym popularność tematu "Stabat Mater" w tamtejszej muzyce barkowej, ale też... słynne zawołanie "Mamma mia". Znakomity francuski klawesynista i dyrygent rozmawiał z Magdaleną Łoś w przerwie koncertu na Misteria Paschalia.
Audio
  • Chirstophe Rousset: Włosi żyją blisko Matki Boskiej (Dwójka/Filharmonia Dwójki)
Pieta Michała Anioła
"Pieta" Michała AniołaFoto: wikipedia, lic. CC, Glimz

W Krakowie Christophe Rousset prowadził wykonanie barokowych interpretacji sekwencji "Stabat Mater Dolorosa", autorstwa m.in. mistrzów szkoły neapolitańskiej: Leonarde Leo, Giovanniego Battisty Pergolesiego i - niedawno odkryty manuskrypt! -Tommaso Traetty. Utwory te stanowią znakomite odzwierciedlenie włoskiej wrażliwości religijnej oraz wybujałego narodowego temeperamentu. - Ekspresyjna muzyka zbliżała włoski kościół do człowieka i zwiększała jego szansę w walce o duszę z rozkwitającym protestantyzmem - wyjaśnił Chirstophe Rousset.

Barokowe "Stabat mater" leżały na antypodach wielkanocnej muzyki francuskiej, w której dominowały sformalizowane, ale też intymne Leçons de ténèbres, oparte na tekście biblijnych Lamentacji Jeremiasza. Gość Dwójki obiecał, że na kolejne odsłony Misteria Paschalia postara się przywieść ten, uwielbiany przez Magdalenę Łoś, repertuar. Christope Rousset wypowiedział się także na temat polskiej religijności, choć tym razem zdanie wyrobił sobie, obserwując krakowskie ulice i kościoły, a nie manuskrypty. - We Francji próżno szukać takiej żarliwości... - skomentował.

Zachęcamy do wysłuchania całego wywiadu, w którym również o: znaczeniu i kondycji fonografii, holenderskiej, postleonhardtowskiej szkole klawesynowej oraz nieocodziennej kolekcji Rousseta.

Czytaj także

Kraków: rozpoczyna się 10. Festiwal Misteria Paschalia

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2013 19:25
W ramach 10. festiwalu Misteria Paschalia odbędzie się siedem koncertów. Koncerty będzie transmitować i rejestrować radiowa Dwójka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misteria Paschalia 2013: Polacy wracają do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 14:00
Capella Cracoviensis, Krystian Adam Krzeszowiak i ... Mikołaj Kopernik to tylko niektóre z polskich gwiazd festiwalu Misteria Paschalia. Z okazji dziesięciolecia imprezy dyrektor Filip Berkowicz rozprawia się z krytyką i zapowiada zmiany.
rozwiń zwiń