Muzyczne "Lekcje ciemności" w Wieliczce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 15:00
Retransmisja zeszłorocznego występu Les Talens Lyriques, podczas którego zabrzmiały "Leçons de ténèbres" Couperina i Charpentiera.
Christophe Rousset i Les Talens Lyriques na Misteria Paschalia 2015
Christophe Rousset i Les Talens Lyriques na Misteria Paschalia 2015Foto: Misteria Paschalia

Muzyka na jeden-dwa głosy i basso continuo: organy lub klawesyn i wiolę. Trudno o skromniejszy zestaw, nie odczuwa się jednak jakiegokolwiek braku. Przeciwnie, w swej melodycznej deklamacyjności, w dialogach obu głosów, w kontemplacyjnym zatopieniu - muzyka osiąga pełnię. To tajemnica "Leçons de ténèbres" – "Ciemnych jutrzni" - przeznaczonych na Wielki Tydzień, a powstających we Francji w czasach Ludwika XIV, do tekstów przede wszystkim "Lamentacji Jeremiasza" i "Psalmów".

Na Festiwalu Misteria Paschalia w 2015 roku "Leçons de ténèbres" Couperina i Charpentiera zabrzmiały w niezwykłym otoczeniu oraz akustyce Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce.

Program:

Marc-Antoine Charpentier, François Couperin Leçons de ténèbres

Wyk. Les Talens Lyriques (kier. art. Christophe Rousset)

***

Na audycję "Filharmonia Dwójki" zapraszamy w Wielką Sobotę (26.03) w godzinach 17.00-19.00. Program poprowadzi Adam Suprynowicz.

materiały prasowe/mm/bch

Czytaj także

Muzyka na Triduum Paschalne i Święta Wielkiej Nocy

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 13:00
Pasje Bacha i Pendereckiego, "Ciemne jutrznie" Couperina oraz religijne oratoria Händla i Mendelssohna. Przeżyj Wielkanoc z Dwójką.
rozwiń zwiń