Pablo Valetti: muzyka Bacha jest prawdziwa do samego dna

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 10:00
- Jego muzyka jest właściwie doskonała. Nie ma w niej motywów, których nie chcielibyśmy usłyszeć, niepotrzebnych nut. To jest niezwykle poruszające - tak o twórczości Bacha mówił skrzypek Pablo Valetti, kierownik artystyczny zespołu Café Zimmermann.
Pablo Valetti podczas koncertu, inaugurującego festiwal Actus Humanus Nativitas, 7 grudnia 2022 r.
Pablo Valetti podczas koncertu, inaugurującego festiwal Actus Humanus Nativitas, 7 grudnia 2022 r.Foto: PAP/Adam Warżawa

Zespół Café Zimmermann wystąpił podczas inauguracji festiwalu Actus Humanus Nativitas 2022, która miała miejsce 7 grudnia w Gdańsku, a transmitowana była na naszej antenie. W programie koncertu znalazły się kantaty i koncerty Jana Sebastiana Bacha, a także utwory Johanna Friedricha Fascha.

Pablo Valetti o doskonałości Bacha

W przerwie występu wyemitowaliśmy rozmowę z szefem zespołu Pablem Valettim, który mówił m.in. o wyjątkowości i sile muzyki Bacha.

- Jego muzyka jest właściwie doskonała. Nie ma w niej motywów, których nie chcielibyśmy usłyszeć, niepotrzebnych nut. To jest niezwykle poruszające. Jego muzyka jest zawsze w tym znaczeniu właśnie "prawdziwa" - każda fraza, najdrobniejsze nawet nutki, które czasem nie każdy dosłyszy, on napisał, skomponował, najlepiej jak tylko mógł - przekonywał artysta. - Nigdy nic nie odpuścił, nie zostawił niedopowiedzianego, wszystko jest przemyślane do końca i w najdrobniejszych szczegółach. Wszystko jest tu prawdziwe do końca, do samego dna - podkreślał.

Jak dodał, jego zdaniem łączy się to z perspektywą wiary w Boga, przed którym nie można niczego ukryć. - On słyszy wszystkie dźwięki, każdą nutę, także te, których my nie jesteśmy w stanie wysłyszeć. Tę prawdę, prawdziwość, uczciwość, odnajdujemy w całej muzyce Bacha.

Radosny Bach, poważny Fasch

W programie wieczoru znalazły się m.in. Bachowskie koncerty - skrzypcowy E-dur i klawesynowy A-dur.

- Generalnie jest to rzeczywiście muzyka pełna radości, szczególnie koncert klawesynowy. Jest to wielka porcja optymizmu, to ta strona optymistyczna twórczości Bacha - mówił Pablo Valetti. - Z kolei obydwa koncerty Fascha są bardziej uroczyste - przyznał. Chodzi tu o Koncert fletowy D-dur oraz Koncert na flet, obój, smyczki i basso continuo h-moll. - To styl uprawiany wówczas raczej w Dreźnie, bardzo uroczysty, nawet wystawny – to naprawdę bardzo dobrze napisane kompozycje, napisane z wielką inteligencją i wiedzą, reprezentują świetny warsztat - przekonywał muzyk. 

Specyficzne trudności

Pablo Valetti przyznał, że wiele utworów Bacha, jak Koncert skrzypcowy E-dur, nie stanowi dużej trudności technicznej, co nie oznacza, że nie są wyzwaniem dla wykonawców.

- Czasami wielkie wrażenie robią na nas właśnie trudności, techniczna, mechaniczna strona - cała wirtuozeria, wtedy wiele satysfakcji przynosi ich pokonanie. W muzyce, która nie jest trudna technicznie, tej satysfakcji nie znajdziemy. Nie możemy wywoływać wielkiego wrażenia na słuchaczach, olśniewać ich popisem i technicznymi piruetami. Trzeba znaleźć inne środki - przekonywał. - W wypadku Bacha przede wszystkim dotrzeć do tej wspominanej już prawdy. Dotrzeć do jej głębi. To trudność zupełnie innego rodzaju.

Posłuchaj
12:49 Dwojka Filharmonia Dwojki Valetti 2022_12_07-21-08-18.mp3 Pablo Valetti w rozmowie z Magdaleną Łoś (Filharmonia Dwójki)

 

Podczas koncertowej przerwy wyemitowaliśmy także rozmowę ze szwajcarskim śpiewakiem Raphaelem Höhnem, który tego wieczoru wraz z Café Zimmermann wykonał dwie kantaty Bacha.

Posłuchaj
06:27 Dwojka Filharmonia Dwojki Hohn 2022_12_07-21-01-05.mp3 Śpiewak Raphael Höhn w rozmowie z Magdaleną Łoś (Filharmonia Dwójki)

 

Największy polski festiwal muzyki dawnej Actus Humanus Nativitas 2022 potrwa do 11 grudnia, Program 2 Polskiego Radia jest jego patronem medialnym.

W piątek (9.12) o godz. 20.00 będziemy transmitować koncert z gdańskiego Dworu Artusa, na którym wystąpi zespół Concerto Italiano pod dyrekcją Rinalda Alessandriniego. W programie znalazły się motety Claudia Monteverdiego. 

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Goście: Pablo Valetti (kierownik artystyczny zespołu Café Zimmermann), Raphael Höhn (śpiewak)

Data emisji: 7.12.2022

Godzina emisji: 21.05

Materiały wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mg