Bill Frisell: Muzyka unieważnia granice

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 10:00
O spotkanie z jednym z najciekawszych gitarzystów świata staraliśmy się kilka lat, wcześniej dwukrotnie nam odmówił. Nie lubi spotkań z dziennikarzami nie dlatego, że jest zblazowanym gwiazdorem. Przeciwnie: wywiady ogromnie go stresują.
Audio
Bill Frisell
Bill FrisellFoto: materiały promocyjne

"Jak widzicie, dość nieporadnie posługuję się słowami. Jednak kiedy zaczynam grać, czuję, że to o wiele czystsze albo bardziej naturalne dla mnie. Że to właśnie ten prawdziwy ja."

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Billem Frisellem o ukrytej więzi łączącej jazz i muzykę country, czyli o tym, co jest tak charakterystczne dla stylu gitarzysty.  - Gdy odkryłem country, zauważyłem, że jest znacznie ciekawsze i interesujące niż wcześniej sądziłem - mówi Bill Frisell. - Zacząłem się orientować, że tradycja jest obecna w muzyce, którą pasjonuję się od dawna, że rock and roll, rhytm and blues i inne amerykańskie style nie powstały w izolacji od country, że wszystkie wypływają ze wspólnego źródła - wyjaśnia.

Artysta przyznaje, że dziś irytuje go sztuczne rozdzielanie stylów, bo muzyka unieważnia granice. W rozmowie z Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim artysta opowiadał również, jak katastrofy naturalne wpływały na najważniejsze amerykańskie style muzyczne.

Czytaj także

Medeski Martin & Wood: godziny jazzmanów i rockmanów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2012 12:30
- Jest jeden element, który działa na większość słuchaczy. To walor taneczny, który pozwala nam mimochodem wprowadzić awangardowe elementy - mówią muzycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posłuchaj rad perkusisty Milesa Davisa!

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 09:21
- Muzyk powinien pełnić taką funkcję, jaką w Afryce odgrywali grioci, a w rdzennych społecznościach uzdrowiciele - mówił Jack DeJohnette w rozmowie Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współtwórca "nordyckiego brzmienia"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2012 17:14
Historia Rainera Brüninghausa to równocześnie historia całego pokolenia europejskich muzyków i ich drogi od dixielandu do stworzenia własnej, przesyconej rodzimą tradycją i klasycznymi inspiracjami wizji muzyki improwizowanej.
rozwiń zwiń