X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łubnie kniazia Jaremy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 17:21
Podczas wędrówek po dalekiej Ukrainie zapuściliśmy się aż na drugi brzeg Dniepru. Dotarliśmy na ziemie, których oderwanie od Rzeczpospolitej przypieczętował traktat Grzymułtowskiego, podpisany 6 maja 1686 r. z Rosją.
Audio
  • Rezydencja jednego z najpotężniejszych magnatów (Szlakiem rezydencji i warowni/Dwójka)
Jeremi Michał Korybut Wiśniowiecki
Jeremi Michał Korybut WiśniowieckiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Obodowka1200.jpg
Pałac rodziny Sobańskich w Obodówce

Naszym celem były tym razem Łubnie, w których na dworze wojewody ruskiego, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, toczy się akcja pierwszej części "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

O tym, jak wyglądać mogła naprawdę rezydencja jednego z najpotężniejszych magnatów za panowania Władysława IV Wazy i jak przedstawił ją w „Ogniem i mieczem” nasz noblista, a wreszcie co pozostało z tej legendarnej siedziby kresowych królewiąt do czasów nam współczesnych rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Komorowskim, znawcą ziem ukrainnych dawnej Rzeczypospolitej.

Przybliżyliśmy też słuchaczom Dwójki postać słynnego Jaremy, jak nazywało księcia Jeremiego podczas powstania Chmielnickiego na Ukrainie zbuntowane chłopstwo, i pokazaliśmy jak różni się wizerunek tej barwnej postaci, oparty na źródłach historycznych, od "czarnej legendy", której korzenie tkwią w XIX-wiecznej literaturze, bynajmniej nie polskiej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Szlakiem rezydencji i warowni 

Prowadzi: Jarosław Jakimczyk

Gość: prof. Jarosław Komorowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 5.10.2018

Godzina emisji: 14.45

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Waszyngtoński" pałac Czarnomskich na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:18
W kolejnym odcinku cyklu "Podług nieba i zwyczaju polskiego. Śladami rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej" odwiedziliśmy klasycystyczny pałac w Czarnominie, którego ogrodowa fasada przywodzi na myśl siedzibę prezydentów USA - Biały Dom.
rozwiń zwiń