REKLAMA

Łubnie kniazia Jaremy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 17:21
Podczas wędrówek po dalekiej Ukrainie zapuściliśmy się aż na drugi brzeg Dniepru. Dotarliśmy na ziemie, których oderwanie od Rzeczpospolitej przypieczętował traktat Grzymułtowskiego, podpisany 6 maja 1686 r. z Rosją.
Audio
  • Rezydencja jednego z najpotężniejszych magnatów (Szlakiem rezydencji i warowni/Dwójka)
Jeremi Michał Korybut Wiśniowiecki
Jeremi Michał Korybut WiśniowieckiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Obodowka1200.jpg
Pałac rodziny Sobańskich w Obodówce

Naszym celem były tym razem Łubnie, w których na dworze wojewody ruskiego, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, toczy się akcja pierwszej części "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

O tym, jak wyglądać mogła naprawdę rezydencja jednego z najpotężniejszych magnatów za panowania Władysława IV Wazy i jak przedstawił ją w „Ogniem i mieczem” nasz noblista, a wreszcie co pozostało z tej legendarnej siedziby kresowych królewiąt do czasów nam współczesnych rozmawialiśmy z prof. Jarosławem Komorowskim, znawcą ziem ukrainnych dawnej Rzeczypospolitej.

Przybliżyliśmy też słuchaczom Dwójki postać słynnego Jaremy, jak nazywało księcia Jeremiego podczas powstania Chmielnickiego na Ukrainie zbuntowane chłopstwo, i pokazaliśmy jak różni się wizerunek tej barwnej postaci, oparty na źródłach historycznych, od "czarnej legendy", której korzenie tkwią w XIX-wiecznej literaturze, bynajmniej nie polskiej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Szlakiem rezydencji i warowni 

Prowadzi: Jarosław Jakimczyk

Gość: prof. Jarosław Komorowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 5.10.2018

Godzina emisji: 14.45

mko

Czytaj także

"Waszyngtoński" pałac Czarnomskich na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:18
W kolejnym odcinku cyklu "Podług nieba i zwyczaju polskiego. Śladami rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej" odwiedziliśmy klasycystyczny pałac w Czarnominie, którego ogrodowa fasada przywodzi na myśl siedzibę prezydentów USA - Biały Dom.
rozwiń zwiń