Zułów - kolebka marszałka Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 20:05
W audycji opowiadaliśmy o miejscu, gdzie 5 grudnia 1867 roku przyszedł na świat i spędził wczesne dziciństwo Józef Piłsudski.
Audio
  • Zułów - kolebka marszałka Piłsudskiego (Szlakiem rezydencji i warowni/Dwójka)
Pomnik w Zułowie
Pomnik w ZułowieFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Marszałek, którego rodzice przenieśli się do Wilna w 1874 roku, odwiedził rodzine gniazdo tylko dwukrotnie. Po raz pierwszy na chwilę zajrzał do Zułowa krótko po zwycięskiej ofensywie na Wilno w 1919 r., ale miał wtedy zgoła ważniejsze sprawy na głowie niż sentymentalne wspomnienia z dzieciństwa. Po raz drugi i ostatni zawitał w rodzinne strony na osiem lat przed śmiercią, podczas manewrów wojskowych w 1927 r. Resztki dworu zniszczonego wraz z zabudowaniami gospodarczymi przez pożar, który wybuchł, gdy przyszły naczelnik państwa miał zaledwie siedem lat, przedstawiały wtedy żałosny widok. Nic dziwnego, że marszałek wydawał się przygnębiony. Według relacji świadków "obszedł w milczeniu cały teren i wyrzucił z siebie pełne żalu słowa: Ech! Lepiej już spalcie do reszty to wszystko, niż ma być tak, jak teraz!". Resztówka majątku o powierzchni 65 hektarów była już wówczas własnością skarbu państwa.

***

Tytuł audycji: Szlakiem rezydencji i warowni

Prowadzi: Jarosław Jakimczyk

Gość: prof. Jarosław Komorowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 16.11.2018

Godzina emisji: 14.45

mko

Zobacz więcej na temat: Józef Piłsudski KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzeum Józefa Piłsudskiego będzie na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 17:46
- Cały teren jest w tej chwili placem budowy i znajduje się w rękach generalnego wykonawcy, ktory odpowiada za zbudowanie nowego budynku, za wyremontowanie jednego z trzech zabytkowych budynków i za cały teren zielony - mówił w Dwójce Robert Supeł, dyrektor instytucji z siedzibą w Sulejówku.
rozwiń zwiń