X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Malejowce Orłowskich – cud Podola w jarze nad Uszką

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 15:00
W ramach naszej wędrówki szlakiem rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej wybraliśmy się na ziemie przedrozbiorowego województwa podolskiego. Majątek, który należał do rodziny Orłowskich herbu Lubicz znajdował się nad malowniczo wijącą się wśród jarów rzeką Uszką.
Audio
  • Malejowce Orłowskich – cud Podola (Szlakiem rezydencji i warowni/Dwójka)
Malejowce - pałac Orłowskich
Malejowce - pałac OrłowskichFoto: Wikipedia/domena publiczna

W rozmowie z prawnukiem jego ostatniego właściciela przed rewolucją bolszewicką opowiedzieliśmy m.in. jak wyglądał i czemu zawdzięczał swą opinię jednego z cudów Podola park krajobrazowy przy pałacu Orłowskich w Malejowcach? Z audycji można też się dowiedzieć, który z architektów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego był twórcą klasycystycznej rezydencji wiejskiej w Malejowcach i z jakich źródeł czerpiemy wiedzę o tym, jak wyglądała siedziba Orłowskich w epoce stanisławowskiej, a jak sto lat później, kiedy w malejowieckim pałacu znajdowała się imponująca biblioteka i bogata kolekcja dzieł sztuki z pamiątkami rodzinnymi i bezcennym zbiorem numizmatów poety Ignacego Krasickiego.

Opowiedzieliśmy także o niesłychanej intuicji ostatniego pana na Malejowcach Ksawerego Franciszka Orłowskiego, który dzięki swej roztropności zawodowego dyplomaty i trafnej analizie politycznej sytuacji społecznej w Imperium Rosyjskim podczas I wojny światowej zdołał uratować rodzinną kolekcję przed rozgrabieniem i zniszczeniem w trakcie rewolucji.

***

Tytuł audycji: Szlakiem rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej

Prowadzi: Jarosław Jakimczyk

Gość: prof. Jarosław Komorowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk) oraz Kacper Krasicki (prawnuk Ksawerego orłowskiego herbu Lubicz)

Data emisji: 14.12.2018

Godzina emisji: 14.45

mko

Zobacz więcej na temat: Podole KULTURA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zułów - kolebka marszałka Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 20:05
W audycji opowiadaliśmy o miejscu, gdzie 5 grudnia 1867 roku przyszedł na świat i spędził wczesne dziciństwo Józef Piłsudski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po 100 latach do Antonin wracają Potoccy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 13:02
W audycji wybraliśmy się na daleki, wschodni Wołyń, gdzie władze ukraińskie otworzyły muzeum Potockich, upamiętniając jeden z najbardziej znanych rodów polskich.
rozwiń zwiń