X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po 100 latach do Antonin wracają Potoccy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 13:02
W audycji wybraliśmy się na daleki, wschodni Wołyń, gdzie władze ukraińskie otworzyły muzeum Potockich, upamiętniając jeden z najbardziej znanych rodów polskich.
Audio
  • Po 100 latach do Antonin wracają Potoccy (Szlakiem rezydencji i warowni/Dwójka)
Widok antonińskiego pałacu po remoncie
Widok antonińskiego pałacu po remoncie Foto: z "Wsi Ilustrowanej" z 1911 r.

W programie zastanawialiśmy się, jakie wartości dla współczesnych Ukraińców, mieszkających na terytoriach, które odpadły od Rzeczypospolitej po Traktacie Ryskim w 1921 r., symbolizują nazwisko i dzieje właścicieli pałacu spalonego przez bolszewików. Czemu Antoniny Potockich po upływie 99 lat od spustoszenia i przetoczeniu się przez wołyńskie czarnoziemy kolejnych kataklizmów nadal oznaczają dla miejscowej ludności wyszukany francuski smak i angielski szyk, który sławić i upamiętniać ma otwarte niedawno muzeum?

Kim byli i jak wiedli swe codzienne życie, wypełnione na przemian sumienną pracą i beztroskimi ziemiańskimi rozrywkami, twórcy gospodarczej i cywilizacyjnej potęgi Antonin z przełomu XIX i XX wieku?

Jaką rolę w walkach o odzyskanie niepodległości przez Polskę odegrała rodzina Marii Klementyny z Sanguszków, która wniosła Antoniny w posagu do małżeństwa z późniejszym premierem Austrii Alfredem Józefem Potockim?

Jakie były zasługi Józefa Mikołaja Potockiego, ostatniego właściciela antonińskiego pałacu, dla rozwoju kolei żelaznych na Ukrainie?   

Jak wyglądały Antoniny w relacji skandalizującej angielskiej pisarki, która odwiedziła wołyńską rezydencję Potockich na kilka lat przed wybuchem I wojny światowej?

Jaki przebieg w Antoninach i okolicy miała rewolucja bolszewicka i jakim cudem majątek Potockich w czasach, kiedy wokół miesiącami szalały mord i pożoga, przetrwał aż do sierpnia 1919 r.?

Jaką rolę miały w tym formujące się przy hojnym wsparciu Potockich pododdziały odrodzonego Wojska Polskiego z późniejszym 2 Pułkiem Ułanów Grochowskich na czele?

I wreszcie, jak doszło do zagłady miejsca, które było symbolem kultury europejskiej na tych ziemiach, i jaka scena towarzysząca temu dramatowi dziejowemu stała się – mówiąc współczesną polszczyzną – ikoną „zmierzchu bogów” na Wołyniu latem 1919 r.?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania usłyszycie Państwo w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Podług nieba i zwyczaju polskiego. Z dziejów rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej

Prowadzi: Jarosław Jakimczyk

Gość: Jan Roman Potocki i prof. Jarosław Komorowski (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 30.11.2018

Godzina emisji: 14.45

bch/mko

Zobacz więcej na temat: Wołyń KULTURA HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamek Krasickich w Lesku

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 15:00
Na wysokiej skarpie nad Sanem wznosi się zamek, który od końca XVIII wieku należał do Krasickich herbu Rogala, kojarzonych słusznie z najwybitniejszym pisarzem polskim doby Oświecenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Waszyngtoński" pałac Czarnomskich na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:18
W kolejnym odcinku cyklu "Podług nieba i zwyczaju polskiego. Śladami rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej" odwiedziliśmy klasycystyczny pałac w Czarnominie, którego ogrodowa fasada przywodzi na myśl siedzibę prezydentów USA - Biały Dom.
rozwiń zwiń