Nuala Ni Dhomhnaill - ambasadorka języka gaelickiego

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 22:00
W "Przypadkach słowa" tłumaczka Krystyna Dąbrowska przybliżała biografię irlandzkiej poetki Nuali Ni Dhomhnaill, mówiła o znaczeniu języka gaelickiego dla jej twórczości, o obrazach przyrody i zwierząt w jej poezji, o inspiracjach mitologią celtycką i o jej wierszach miłosnych. Czytała także wybrane wiersze laureatki Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Cris Guco

"Irlandzki to język ogromnie elastyczny, o wielkiej emocjonalnej wrażliwości, dowcipny i obfitujący w odniesienia zarówno historyczne jak i mitologiczne; jest instrumentem głębokiej i pełnej rozmachu wyobraźni, hartowanym przez wspólnotę na przestrzeni pokoleń, tak że potrafi uchwycić i wyśpiewać każdy odcień uczuć, jakie zdarzają się miedzy ludźmi. Wielu badaczy na świecie zachwyca się, że ta mowa obdartych wieśniaków, zawsze sprawia wrażenie, jakby lada moment miała wybuchnąć poezją" – pisze Nuala Ni Dhomhnaill.

Irlandzka poetka trzy lata temu otrzymała Międzynarodową  Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta. Jest uważana za ambasadorkę języka gaelickiego na świecie. Zachwyceni jej twórczością  wybitni poeci z Irlandii piszący po angielsku przekładają jej wiersze na język angielski. I właśnie z języka angielskiego tłumaczyła wiersze Nuali Ni Dhomhnaill Krystyna Dąbrowska. Znalazły się ona w wydanym właśnie tomie "Cierń głogu".

***

Na "Przypadki słowa" od poniedziałku do piątku (31.05-4.06) w godz. 0.55-1.00 zapraszała Dorota Gacek.

Zobacz więcej na temat: poezja Dorota Gacek Dwójka

Czytaj także

"Moje oko na spacerze". O Zbigniewie Bieńkowskim

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 15:28
Są wciąż w polskiej literaturze pola do wypełnienia. Są pisarze, których dorobek poznajemy wiele lat po śmierci. Nawet, jeśli ich teksty były kiedyś publikowane w czasopismach, to jednak ich całościowy ogląd możliwy jest dopiero, gdy dostajemy je w postaci zebranej, książkowej. W audycji rozmawialiśmy właśnie o takim przypadku.
rozwiń zwiń