REKLAMA

"Moje oko na spacerze". O Zbigniewie Bieńkowskim

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 15:28
Są wciąż w polskiej literaturze pola do wypełnienia. Są pisarze, których dorobek poznajemy wiele lat po śmierci. Nawet, jeśli ich teksty były kiedyś publikowane w czasopismach, to jednak ich całościowy ogląd możliwy jest dopiero, gdy dostajemy je w postaci zebranej, książkowej. W audycji rozmawialiśmy właśnie o takim przypadku.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shuterstock/Cristina Conti

Posłuchaj
28:03 Rozmowy po zmroku Dwójka Bieńkowski 5 maj 2021 21_31_17.mp3 Wokół tekstów Zbigniewa Bieńkowskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Ukazał się 27 lat po śmierci autora, ogromny, prawie 700 stronicowy tom szkiców Zbigniewa Bieńkowskiego (1913-1994) – znakomitego poety, wybitnego krytyka literackiego, eseisty, tłumacza, człowieka-instytucji w powojennej polskiej literaturze.

Gości pytaliśmy o to, czym dla Bieńkowskiego była poezja i niepoezja, o jego zainteresowania sztuką nieograniczające się wyłącznie do literatury, o ulubionych poetów, niechęć do antologii, o film, o "sztukę zabijania czasu", o moralność w literaturze, o przyjaźnie poetyckie (i nie tylko poetyckie).

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: Katarzyna Bieńkowska (córka pisarza, autorka wyboru i opracowania tekstów pomieszczonych w tomie) oraz Piotr Szewc (poeta, eseista, prozaik)

Data emisji: 5.05.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Olga Brzezińska: poezja to miejsce, w którym gromadzą się sensy i znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 10:00
- Nie jest rzeczą poezji, żeby zajmować się ocalaniem ludzi i narodów, ale jest rzeczą poezji mówić dobitnie prawdę i pomagać tworzyć takie przestrzenie, w których jest miejsce na wszelkie emocje i myśli. Poezja daje nam tez szansę na skoncentrowanie w zabieganym, dynamicznie zmieniającym się i często nas przerażającym świecie - mówiła w "Poranku Dwójki" Olga Brzezińska, dyrektor programowa Festiwalu Miłosza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy poeta może czytać gazety? Tadeusz Różewicz o książkach i pisaniu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 06:02
Pierwsza książka, jak opowiadał w Polskim Radiu Tadeusz Różewicz o swoim debiucie, powstała na polecenie, a za patrona miała Żeromskiego. Potem przyszło wielu innych literackich mistrzów, od których należało się czasami uwalniać. Zwłaszcza że jeden z nich nie lubił gazet.
rozwiń zwiń