Tatiana Szebanowa we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 18:24
Ciepła osoba, wspaniały pedagog, znakomita pianistka o idealnym połączeniu techniki i umiejętności dotarcia do tego, co w utworze najistotniejsze - tak wspominają Tatianę Szebanową uczniowie, przyjaciele i współpracownicy.
Audio

Tatiana Szebanowa­ chorowała od wielu lat, bez słowa skargi heroicznie walcząc z cierpieniem. Dzięki temu mogła pozostać aktywną artystycznie do ostatnich dni. Tuż przed śmiercią ukończyła nagranie kompletu dzieł Chopina na fortepianie Erarda. To drugie w jej dorobku nagranie dzieł wszystkich naszego narodowego kompozytora. 

Gra Szebanowej była barwna i malarska, a jednocześnie skupiona i podporządkowana myśli kompozytora. Wspaniała lekkość gry, o niezauważalnej wirtuozerii zawsze pozostającej w służbie wyrazu, najpełniej doszła do głosu w "Walcach" Chopina, pozbawionych jakichkolwiek powierzchownych efektów wirtuozowskich.

To niezwykłe, ale w ogóle nie ćwiczyła na Erardzie, na którym osiągnęła tak wspaniałe rezultaty brzmieniowe. Sama artystka mówiła, że recepta na to jest bardzo prosta: "Ćwiczę na Steinway'u, ale wyobrażam sobie dźwięk Erarda".

Tatiana Szebanowa była wspaniałym, oddanym swoim studentom pedagogiem, bardzo jednak wymagającym. Sposób, w jaki prowadziła lekcje, przypominał metodę samego Fryderyka Chopina: Szebanowa używała niewielu słów, wolała raczej zaprezentować rozwiązanie problemu na instrumencie, aniżeli je opisywać.

- Czarująca osoba, choć z dystansem; wyglądała jak rosyjska arystokratka. Na estradzie pozostawała w całkowitej symbiozie z instrumentem - opowiadał w "Słowach po zmroku" Stanisław Leszczyński z NIFC.

W audycji Tatianę Szebanową wspominali ponadto: Zbigniew Faryniarz, pianista i pedagog, Anna Stępień-Jasnowska, pianistka i pedagog, uczennica Tatiany Szebanowej, oraz Szymon Jasnowski, stroiciel fortepianów, odpowiedzialny między innymi za przygotowanie Erarda do nagrań.

Wspomnień wysłuchała Anna Skulska.


Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz więcej na temat: Anna Skulska chopin ćwiczenia
Czytaj także

Barwny Chopin Tatiany Szebanowej

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 13:09
Była szczególnie związana z Chopinem. Grała go wspaniale, dwukrotnie nagrała komplet jego dzieł. Przedwczesna śmierć artystki wypadła w dniu urodzin Chopina. Pogrzeb odbył się w dniu imienin Fryderyka...
rozwiń zwiń