Jan Karski o polskim Podziemiu

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 19:00
"Tajne państwo. Opowieść o polskim Podziemiu" to niezwykły dokument wojennych doświadczeń słynnego emisariusza, spisany jeszcze w 1944 roku. Fragmenty książki Jana Karskiego czytał w Dwójce Marcin Bosak.
Audio
  • Marcin Bosak czyta "Tajne państwo" Jana Karskiego - fragment 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Marcin Bosak czyta "Tajne państwo" Jana Karskiego - fragment 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Marcin Bosak czyta "Tajne państwo" Jana Karskiego - fragment 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Marcin Bosak czyta "Tajne państwo" Jana Karskiego - fragment 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Marcin Bosak czyta "Tajne państwo" Jana Karskiego - fragment 5. (To się czyta/Dwójka)
  • Marcin Bosak czyta "Tajne państwo" Jana Karskiego - fragment 6. (To się czyta/Dwójka)
  • Marcin Bosak czyta "Tajne państwo" Jana Karskiego - fragment 7. (To się czyta/Dwójka)
  • Marcin Bosak czyta "Tajne państwo" Jana Karskiego - fragment 8. (To się czyta/Dwójka)
  • Marcin Bosak czyta "Tajne państwo" Jana Karskiego - fragment 9. (To się czyta/Dwójka)
Marcin Bosak
Marcin BosakFoto: Grzegorz Śledź / PR2

Rok 1944 nie przyniósł polskim sprawom nic dobrego. Wysiłki polskiego rządu w Londynie, by powstrzymać Holocaust, spełzły na niczym. Powstanie warszawskie zakończyło się klęską i rzezią. Polska znajdowała się w rękach Stalina i jego popleczników. Naszych sojuszników nic to nie obchodziło. Zachodnie społeczeństwa zachwycone "Wujaszkiem Joe” nie przyjmowały do wiadomości niczego, co mogłoby je wytrącić z dobrego samopoczucia. Właśnie wtedy na listy bestsellerów w Stanach Zjednoczonych przebojem wdziera się niezwykła książka Jana Karskiego – "Tajne państwo". [...]

(znak.com.pl)

Wkrótce zostaje uznana przez Book of a Month Club za książkę stycznia 1945 w Stanach Zjednoczonych. Wydanie szwedzkie "Tajnego Państwa" pojawiło się w roku 1945, norweskie - w 1946, francuskie - w 1948. Książka uzyskała wiele pozytywnych recenzji, ale też spotkała się z ostrą krytyką dziennikarzy piszących do "Soviet Russia Today". Na świecie stała się bestsellerem. W Polsce ukazała się drukiem dopiero po 55 latach od napisania, w 1999 roku. Niedawno na rynek trafiło jej kolejne wydanie, przygotowane przez wydawnictwo Znak.

JAN KARSKI W RADIACH WOLNOŚCI>>>

W Dwójce początkowe fragmenty tej fascynującej opowieści czytał Marcin Bosak. Audycję przygotowały Elżbieta Łukomska i Joanna Szwedowska.

Zapraszamy też do serwisu specjalnego II wojna światowa>>>

mm/mc

Czytaj także

Człowiek, który próbował powstrzymać Holokaust: Jan Karski

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 04:42
- Żydzi na całym świecie chodzą z otwarta raną i oni nie chcą, by ta rana się zagoiła. Ta rana to wspomnienie Holokaustu i w tej sprawie ja jestem z nimi, bo ludzkość nie powinna o tym zapomnieć - mówił przed laty w wywiadzie udzielonym BBC Jan Karski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Karski: dyplomacja interesowała mnie już w gimnazjum

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 16:30
– Jako chłopiec interesowałem się sprawami polityki międzynarodowej. Ideałem był dla mnie Talleyrand, boski książę Benewentu – mówił w Dwójce Jan Karski, którego głosu słuchaliśmy z archiwalnego nagrania. Niezłomnego emisariusza wspominał także Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ksiądz płakał podczas mojej spowiedzi...

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 17:00
- Mówił, że zawsze używamy Kościoła do "tych spraw", a ja po prostu chciałem dać znać, że wpadłem. Straciłem wiarę w siebie, bałem się że nie wytrzymam bólu - tak brawurową akcję odbicia z rąk gestapo wspominał Jan Karski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka Jana Karskiego to gotowy scenariusz na film

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 12:01
Jak podkreśla gość radiowej Jedynki prof. Andrzej Żbikowski, Jan Karski w swoim życiu spotkał się z wieloma ważnymi politykami i był powiernikiem tajemnic. Do tego doskonale znał zasady, jakie obowiązują w polityce.
rozwiń zwiń