Polskie Radio
Section05
Jan Karski

Rząd RP w Londynie wzywał do ratowania Żydów. Zachód nie reagował

"Nowe metody masowego mordu stosowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy potwierdzają fakt, że władze niemieckie z całą świadomością dążą do całkowitej eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i wielu tysięcy Żydów, których władze niemieckie deportowały z Europy zachodniej i środkowej, a także z samej Rzeszy Niemieckiej do Polski" – mogli przeczytać alianci w tzw. nocie Raczyńskiego opublikowanej 10 grudnia 1942 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata Edward Raczyński rząd londyński Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa Holokaust historia Polski HISTORIA Niemcy Auschwitz Bełżec Sobibór Żydzi Jan Karski Witold Pilecki

Karski, Marusarzówna, Nowak-Jeziorański. Sylwetki niektórych kurierów Polski Podziemnej

Dramatyczne życiorysy kurierów Polskiego Państwa Podziemnego i Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej, zostawiają dla przyszłych pokoleń świadectwo walki. Ich historie wciąż wymagają zgłębienia. Wielu kurierów, łączników działało w swoim regionie, choćby kolportując prasę, meldunki, listy - ich nazwiska są rzadko wspominane. O niektórych słyszał jednak cały świat: to choćby Jan Karski, Jan Nowak- Jeziorański, gen. Elżbieta Zawacka, słynni narciarze Helena Marusarzówna i jej brat Stanisław.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa infografika Jan Karski Stanisław Marusarz Europa ŚWIAT

Zełenski nie wystąpił podczas Oscarów. "Haniebne, ku radości oprawcy Ukrainy - Putina"

Tak jak w 1943 r. Hollywood pozostał głuchy na misję Jana Karskiego w sprawie hitlerowskiej zagłady Żydów, tak dziś, dokładnie po 80 latach, nie interesuje go, co ma do powiedzenia o putinowskim ludobójstwie na Ukrainie jej prezydent Wołodymyr Zełenski. Zwraca na to uwagę w swym oświadczeniu Towarzystwo Jana Karskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski dyplomacja Stany Zjednoczone wojna na Ukrainie Wołodymyr Zełenski Rosja Ukraina Oscary FILM kino Hollywood

Strathairn o Karskim: zawsze gotowy stawać po stronie innych

- Jest to część historii, sztuka historyczna, w pewnym sensie dokumentalna na temat życia jednej osoby – Jana Karskiego, historia opowiedziana z perspektywy jednego człowieka. Jednocześnie jest to kreacja artystyczna zbudowana wokół jego słów – mówił w Dwójce David Strathairn. Amerykański aktor w monodramie "Zapamiętaj" wciela się w postać polskiego kuriera, który z własnej woli wszedł do warszawskiego getta. O tym, co zobaczył, Karski opowiadał później szczegółowo. Jednak jego słowa nie wpłynęły na postawę najpotężniejszych tego świata i na losy wojny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Karski getto warszawskie spektakl aktor Holokaust Jakub Kukla Dwójka TEATR

Szmul Zygielbojm – samobójstwo na znak protestu

– Milczeć nie mogę i żyć nie mogę, gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce, którego reprezentantem jestem – napisał 11 maja 1943 roku Szmul Zygielbojm w liście pożegnalnym, dzień przed odebraniem sobie życia. 5 listopada 2021 na ekrany kin wchodzi film "Śmierć Zygielbojma", który przybliża dramatyczne losy tej postaci.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy III Rzesza Holokaust Jan Karski Polskie Państwo Podziemne Warszawa

"To postać, która powinna być naświetlana do rangi jaką nadaliśmy Karskiemu". Gursztyn o Korbońskim

- Stefan Korboński był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata i polemizował w latach 80. skutecznie z jednym ze stronniczych wobec Polaków filmem, napisał książkę o ratowaniu Żydów przez nas - przypomniał Piotr Gursztyn, historyk, publicysta z TVP. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stefan Korboński Jan Karski sprawiedliwi wśród narodów świata KSIĄŻKA społeczeństwo historia Polski