REKLAMA

Jacek Dehnel "Saturn "

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2011 05:20
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów najnowszej powieści popularnego pisarza młodego pokolenia. Od poniedziałku do piątku, godz. 23.00.
Audio

 

"Saturn", najnowsza powieść Jacka Dehnela, to przejmująca opowieść o życiu w cieniu geniusza. O niszczącej presji, jaką na syna wywiera potężny i despotyczny ojciec.

Francisco Goya na początku XIX wieku jest u szczytu sławy i u progu starości. Maluje dużo dla dworu królewskiego, ale zlecenia spływają z całej Hiszpanii. Czas dzieli między pracę, polowania i podboje miłosne. Nie gnuśnieje nawet, gdy po ciężkiej chorobie traci słuch. Tylko syn Javier nie całkiem mu się udał: ślęczy nad książkami, nie garnie się do farb. Jednak Francisco nie rezygnuje, chce ukształtować Javiera na swój obraz i podobieństwo. Decyduje nawet o jego ożenku, a potem zaczyna podejrzanie kokietować synową. Może we wnuku geniusz malarski znajdzie swoje wcielenie?

/

"Saturn" to rewers biografii wielkiego artysty, który przez życie „idzie, skacząc po górach", ale w jego domu częściej panują smutek, samotność i frustracja. Dehnel pokazuje, że genialny malarz to zarazem fanfaron i mitoman, przepełniony pychą i żądzami. Zastosowany w książce wielogłos narracyjny daje obraz edypalnego konfliktu, który dzieli Goyę i jego potomków.

Fragmenty powieści czytają Jerzy Radziwiłowicz i Mariusz Bonaszewski.

21-25 marca (poniedziałek-piątek), godz. 23:00

Czytaj także

Mężczyźni na czarnych obrazach

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 05:52
Jacek Dehnel - ceniony poeta, tłumacz i prozaik - opowiada o swojej nowej książce "Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goyanowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dehnel opisuje potworności Goi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2011 12:50
Swoją najnowszą książkę Jacek Dehnel nazwał "opowieścią o przerażeniu rodziną". Bada w niej naprawdę mroczne tajemnice życia i sztuki Francisco Goi.
rozwiń zwiń