"Nechemia" - na spotkanie z fałszywym Mesjaszem

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 11:10
Kolejną lekturą w cyklu "To się czyta" była powieść współczesnego izraelskiego pisarza, historyka i wykładowcy akademickiego Yakova Z. Mayera pt. "Nechemia". Fragmenty książki w interpretacji Szymona Kuśmidra na naszej antenie przeczytał Szymon Kuśmider.
Szymon Kuśmider czyta książkę Nechemia
Szymon Kuśmider czyta książkę "Nechemia"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

Tytułowy bohater Nechemia Kohen to znawca Tory, niedowiarek, oszust i zaprzysięgły włóczęga. Z sześcioma palcami u ręki, niepohamowaną pasją do ksiąg i wątpliwym kręgosłupem moralnym, porzuciwszy żonę i córki, wyrusza na spotkanie z Mesjaszem, który właśnie się objawił i wkrótce upadnie: Szabtajem Cwi.

Wraz z bohaterem trafiamy w sam środek XVII wieku, jednej z najbardziej burzliwych epok w historii Żydów. Poznajemy ją z punktu widzenia nie głównych graczy, lecz niezliczonej ilości pobocznych postaci: rabusiów, cudownych ozdrowieńców, wędrownych aktorów, żydowskich, muzułmańskich oraz chrześcijańskich wizjonerów, którzy towarzyszą Nechemii w tej pełnej przygód odysei – pieszo, na wozach i chybotliwych statkach, przez rozległe krajobrazy Europy, klasztory, synagogi, targowiska i rozstaje dróg, z malutkiego Komarna pod Lwowem do wielkiego Konstantynopola – pisze we wstępie wydawca.

"Nechemia" to swoisty prequel "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk, ukazujący celnie atmosferę oczekiwań, na które w następnym stuleciu odpowie Jakub Frank i kształtujący się wokół jego osoby kolejny ruch mesjański.

Na temat tej powieści wypowiedziała się też i sama noblistka, pisząc o "Nechemii", że ukazuje nam siedemnastowieczną Rzeczpospolitą, w jednym z najdramatyczniejszych momentów swej historii, widzianą oczami mimowolnego awanturnika, kabalisty i włóczęgi, wplątanego w dzieje fałszywego Mesjasza ze Smyrny.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego w przekładzie z hebrajskiego Magdaleny Sommer. Fragmenty czytał na antenie Dwójki Szymon Kuśmider.


Posłuchaj
10:38 Dwójka to się czyta 2.04.2024.mp3 Yakov Z. Mayer "Nechemia", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:29 Dwójka to się czyta 3.04.2024.mp3 Yakov Z. Mayer "Nechemia", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

09:50 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_04-11-01-43.mp3 Yakov Z. Mayer "Nechemia", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

09:52 Dwojka_To_sie_czyta_2024_04_05-11-01-14.mp3 Yakov Z. Mayer "Nechemia", czyta Szymon Kuśmider - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

    

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 2-5.03.2024

Godz. emisji: 11.00

pg/wmkor

Czytaj także

Perły literatury żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 10:10
W dzisiejszej audycji "Czytelnia" omówiliśmy "Perły" Izraela Joszua Singera w przekładzie Krzysztofa Modelskiego oraz "Przysięgę wierności" Szmuela Josefa Agnona w przekładzie Piotra Pazińskiego.
rozwiń zwiń