Karel Appel. Malarz, który pisał muzykę

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 16:00
W "Nokturnie" wysłuchamy jednego z najbardziej zdumiewających dzieł muzyki konkretnej – utworu "Musique Barbare" autorstwa holenderskiego malarza.
Audio
  • Karel Appel. Malarz, który pisał muzykę (Nokturn/Dwójka)
Karel Appel
Karel AppelFoto: Marcel Antonisse/Anefo (Nationaal Archief); CC BY-SA 3.0; Wikimedia Commons

"I don’t paint, I hit" ("Ja nie maluję, ja biję") – frazę wypowiedzianą przez Karela Appela w filmie dokumentalnym "De werkelijkheid van Karel Appel" ("Rzeczywistość Karela Appela") można uznać za motto artystyczne malarza. Twórczość Karela Appela charakteryzowały: jaskrawe, agresywne wręcz barwy, niesłychana siła ekspresji i brutalizm formy. Owy brutalizm Appel przeszczepił na grunt własnej... muzyki.

W roku 1963 malarz odwiedził słynne studio muzyki elektronicznej w Utrechcie. Tam z pomocą Fritsa Weilanda stworzył utwór zatytułowany "Musique Barbare", którego nagranie wkrótce ukazało się na czarnej płycie wytwórni Philips. W tym roku belgijska oficyna Sub Rosa wznowiła album po ponad 50 latach od jego premiery.

Poza "Musique Barbare" sięgnęliśmy po jeszcze jedną płytową nowość Sub Rosy – antologię tureckiej muzyki eksperymentalnej (1961-2014).

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzi: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 16.05.2015

Godzina emisji: 23.35

Nokturn na facebooku: facebook.com/NokturnDwojka

bch/mc

Czytaj także

Fortepian i cały ten Kazimierz Serocki

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 00:00
Rozmowa z Adamem Kośmieją - pianistą, który wydał właśnie płytę z kompletem utworów fortepianowych Kazimierza Serockiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk u Nadii Boulanger

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 12:00
W kolejnym spotkaniu Jerzy Maksymiuk opowiedział o niezwykle ważnej roli, jaką trzeci puzon odgrywa w orkiestrze...
rozwiń zwiń