Syntezator i cała reszta. Wspominamy Isao Tomitę

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 11:01
W "Nokturnie" słuchaliśmy nagrań zmarłego w maju legendarnego twórcy muzyki syntezatorowej – Isao Tomity.
Audio
  • Syntezator i cała reszta. Wspominamy Isao Tomitę (Nokturn/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fr4dd/Flickr, lic. CC BY 2.0

Isao Tomita (1932-2016) zaczynał karierę jako kompozytor utworów orkiestrowych i chóralnych, a także jako autor muzyki do reklam i seriali telewizyjnych. Na przełomie lat 60. i 70. zainspirowany albumem "Switched-on Bach" Waltera Carlosa postanowił uczynić syntezator swoim głównym medium. Dzięki wydaniu pierwszego albumu "Snowflakes are dancing", na którym znalazły się syntezatorowe opracowania muzyki Claude'a Debussy'ego, Isao Tomita natychmiast zyskał olbrzymią międzynarodową sławę. Późniejsze z jego syntezatorowych opracowań obejmowały utwory m.in. Modesta Musorgskiego, Igora Strawińskiego, Gustava Holsta i Johna Williamsa. Podobnie jak wcześniejsze eksperymenty Waltera Carlosa, tak samo muzyka Tomity budziła od początku wiele kontrowersji...

W "Nokturnie" sięgnęliśmy po legendarne analogowe nagrania Tomity z lat 70., ale to nie jedyna atrakcja, bo przypomnieliśmy też sobie, co o jego muzyce mówił w 1976 roku w audycji "Reminiscencje muzyczne" Jan Weber. "Nokturn" był okazją, żeby posłuchać muzyki sprzed okresu "syntezatorowego", czyli m.in. nagrania ścieżki dźwiękowej Tomity do serialu anime "Kimba Biały Lew".

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzi: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 7.11.2016

Godzina emisji: 23.00

jp/mc/bch

Czytaj także

"Super Sam +1", czyli Knittel + Drumm

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 16:58
W "Nokturnie" odtworzymy pierwszy koncert cyklu "Super Sam +1", który odbył się 8 września w klubie Mózg Powszechny w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Azjatycka inwazja na festiwale muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 13:00
W "Nokturnie" dokonaliśmy przeglądu muzyki twórców awangardowych i niezależnych z Azji.
rozwiń zwiń