REKLAMA

Japońscy pionierzy muzyki symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 12:45
W audycji "Nokturn" spotkaliśmy się z japońskimi kompozytorami żyjącymi na przełomie XIX i XX wieku.
Audio
  • Japońscy pionierzy muzyki symfonicznej (Nokturn/Dwójka)
Jeden z pierwszych japońskich twórców symfonii i oper - Kosaku Yamada na Manhattanie w 1918 roku
Jeden z pierwszych japońskich twórców symfonii i oper - Kosaku Yamada na Manhattanie w 1918 rokuFoto: Library of Congress/Wikimedia/domena publiczna

Dziś muzykę japońską XX wieku kojarzymy przede wszystkim z awangardową twórczością Toru Takemitsu. Mało kto pamięta o kompozytorach z Japonii, którzy pisali zachodnią muzykę symfoniczną na długo przed nim.

Nastanie w Japonii ery Meiji wiązało się z otwarciem tego kraju na wpływy zachodu. Odizolowane przez stulecia państwo zaczęło przeżywać ogromny rozkwit – zarówno na gruncie gospodarczym, jak i kulturalnym.  Zachodem szybko "zachłysnęli" się muzycy. Wielu z nich wyjechało do Europy, gdzie mieli okazję studiować u wybitnych kompozytorów z Niemiec , Austrii i Francji. Jednym z pierwszych japońskich twórców, który trafił na Zachód był Kosaku Yamada (1886-1965) – student m.in. Maxa Brucha. Przeszedł on do historii zarówno jako dyrygent, który przedstawił japońskiej widowni dzieła Wagnera i Straussa, jak i kompozytor – twórca pierwszych japońskich poematów symfonicznych i oper, w których łączył tradycję Wschodu z językiem późnego romantyzmu. W "Nokturnie" sięgneliśmy nie tylko po dzieła Yamady, ale też innych kompozytorów urodzonych w Japonii na przełomie XIX i XX wieku.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzili:  Krzysztof Dziuba

Data emisji: 9.01.2017

Godzina emisji: 23.05

mz/mc

Czytaj także

Muzyka z Syrii i dla Syrii

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 15:28
W "Nokturnie" słuchalismy nagrań syryjskich muzyków, do których dołączyli m.in. Damon Albarn (Blur) oraz Julia Holter (w ramach projektu "Africa Express").
rozwiń zwiń