Pieśni Purcella. Pop z XVII wieku w nowym przekładzie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 15:00
- Dawna angielska muzyka wokalna ma w sobie coś ponadczasowego. Przy pieśniach Purcella nie trzeba długo pracować, żeby brzmiały w sposób dzisiejszy, wręcz popowy - mówiła w Dwójce Olga Mysłowska, która zaśpiewała na płycie "Raphael Rogiński plays Henry Purcell".
Audio
  • Olga Mysłowska i Raphael Rogiński o muzyce Henry'ego Purcella (Nokturn/Dwójka)
Raphael Rogiński i Olga Mysłowska
Raphael Rogiński i Olga MysłowskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Rogiński 1200.JPG
Raphael Rogiński o Darwinie i jagodowych krowach

Raphael Rogiński opowiadał w audycji "Nokturn", że początkowo chciał nagrać kompilację z angielską muzyką dawną. Ostatecznie zdecydował się tylko na Purcella. - On pozostawił po sobie coś tak skończonego, że można to było ułożyć w historię. Trudno jest mi sobie teraz wyobrazić, że tej płyty można słuchać po kawałku, i uważam, że to trochę zbrodnia słuchanie tych utworów nie po kolei - oceniał gitarzysta.

Olga Mysłowska podkreślała, że mimo nowoczesnego brzmienia ich płyty wszystkie dźwięki, jakie są na niej znalazły, zostały napisane przez Purcella. - Co najwyżej trochę odejmowaliśmy, a na końcu przepuszczaliśmy przez nasz czarny filtr. Im czarniejszy, tym lepszy.


Raphael Rogiński 1200x660.jpg
Raphael Rogiński: żyjemy w czasach nowego folkloru

Wokalistka wyjaśniała w audycji, dlaczego świadomie zrezygnowała z perfekcyjnego wykonania pieśni Purcella. Opowiadała też o ich tekstach, które jej zdaniem nie są specjalnie wybitne. Muzycy tłumaczyli też, dlaczego w pewnym momencie zaczęli się bać nagrywanej przez siebie płyty.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Przygotowała: Ewa Szczecińska

Goście: Raphael Rogiński i Olga Mysłowska

Data emisji: 15.03.2017

Godzina emisji: 23.05 

bch/jp

Czytaj także

Raphael Rogiński o Darwinie i jagodowych krowach

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 15:38
- Na Łotwie bardzo dbają, żeby przywrócić przyrodę oryginalną. Jest odnawiana m.in. populacja dzikich koni, a w lesie można spotkać krowy o kolorze jagodowym - mówił w Dwójce o swoich fascynacjach ceniony gitarzysta i improwizator.
rozwiń zwiń