Świat w pigułce. Muzyka Lou Harrisona

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 11:46
W "Nokturnie" kontynuujemy spotkanie z muzyką Lou Harrisona z okazji przypadającej 14 maja 100. rocznicy urodzin amerykańskiego outsidera.
Audio
  • Świat w pigułce. Muzyka Lou Harrisona (Nokturn/Dwójka)
Lou Harrison i Keith Jarrett. Zdjęcie z książeczki dołączonej do płyty wytwórni New World Records z muzyką Harrisona w wykonaniu Jarretta
Lou Harrison i Keith Jarrett. Zdjęcie z książeczki dołączonej do płyty wytwórni New World Records z muzyką Harrisona w wykonaniu JarrettaFoto: Betty Freeman/materiały prasowe

Muzyka "transetniczna", "planetarna" - w taki sposób opisywał swoją twórczość Lou Harrison. Jego fascynacja muzyką różnych kultur świata rozpoczęła się prawdopodobnie na studiach u Henry'ego Cowella (w trakcie wykładów "Music of the Peoples of the World"), a zamiłowanie do stroju naturalnego po lekturze "Genesis of Music" Harry'ego Partcha. Motto artystyczne Lou Harrisona brzmiało "Cherish. Conserve. Consider. Create" ("Pokochaj. Zachowaj. Przemyśl. Twórz"). Kompozytor jest autorem wielu dzieł na instrumenty tradycyjne - przede wszystkim na gamelan. Sam wraz ze swoim partnerem Williamem Colvigiem konstruował instrumenty wzorowane na gamelanie - tak powstał m.in. Gamelan Si Betty (nazwany tak na cześć fundatorki Betty Freeman).

W Dwójce sięgnęliśmy po muzykę napisaną specjalnie na Gamelan Si Betty. Zabrzmiały też: monumentalne oratorium "Hommage to Pacifica" oraz muzyka Billa Alvesa (ucznia Harrisona) oraz K.R.T. Wasitodiningrata - jawajskiego mistrza, który wprowadził Harrisona w tajniki gamelanu.

Odwiedź nasz profil na facebooku: www.facebook.com/NokturnDwojka.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzą: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 15.05.2017

Godzina emisji: 23.00

mc/pg/bch

 


 

Czytaj także

Lou Harrison. 100. rocznica urodzin amerykańskiego outsidera

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 14:30
Lou Harrison urodził się 14 maja 1917 roku. Do historii przeszedł przede wszystkim jako piewca muzycznej wielokulturowości i twórca kompozycji znoszących wszelkie kulturowe bariery.
rozwiń zwiń