Jak brzmi obraz? Graficzna muzyka Xenakisa, Murzina i Oram

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 15:13
W "Nokturnie" przyjrzeliśmy się kilku pionierskim wynalazkom służącym do bezpośredniego przenoszenia obrazu graficznego na dźwięki.
Audio
  • Jak brzmi obraz? Graficzna muzyka Xenakisa, Murzina i Oram (Nokturn/Dwójka)
Fragm. okładki winylowej płyty Offering z muzyką radzieckich kompozytorów wykonaną na Syntezatorze ANS. Wytwórnia Modern Silence 2016
Fragm. okładki winylowej płyty "Offering" z muzyką radzieckich kompozytorów wykonaną na Syntezatorze ANS. Wytwórnia Modern Silence 2016Foto: mat. prom.

Czy można narysować muzykę? Czy można "zagrać" obraz? Tak, i to nawet bez pomocy komputera! Już w latach 30. XX wieku radzieccy pionierzy muzyki elektronicznej eksperymentowali z rysowanymi ścieżkami dźwiękowymi. Jeszcze przed II wojną światową Jewgienij Murzin rozpoczął prace nad urządzeniem, które pozwalałoby na tworzenie złożonych sygnałów poprzez syntezę tonów prostych. Wynalazek miał działać w oparciu o metodę foto-optycznego zapisu dźwięku stosowaną w kinematografii, która pozwalała na uzyskanie obrazu fali dźwiękowej, który mógł być potem przekształcany. Urządzenie zostało skonstruowane dopiero w 1958 r. i nazwane Syntezatorem ANS.

Zjawisko bezpośredniego przekształcania obrazów w dźwięki rozbudziło wyobraźnię kolejnych pokoleń kompozytorów, takich jak Daphne Oram (która stworzyła działające na podobnej zasadzie, co wynalazki radzieckie urządzenie Oramics) oraz Iannis Xenakis (twórcę komputerowego systemu UPIC).

W audycji słuchaliśmy grających obrazów tworzonych na trzech wymienionych urządzeniach: Syntezatorze ANS, Oramics oraz systemie UPIC.

www.facebook.com/NokturnDwojka

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzi: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 6.11.2017

Godzina emisji: 23.05

jp/bch

 


Czytaj także

Fala, która ukształtowała LCD Soundsystem

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:02
W audycji Rafał Księżyk sięgnął po nagrania klasyków nowej fali, którzy stali się inspiracją dla grupy dowodzonej przez Jamesa Murphy'ego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatni wywiad z Eugeniuszem Rudnikiem

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 16:47
Jesienią zeszłego roku zmarł Eugeniusz Rudnik. W "Nokturnie" przypomnieliśmy fragment ostatniego wywiadu autorki programu z kompozytorem, nagranego siedem miesięcy przed jego śmiercią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cortini, Washington, Emiter. Słuchamy jesiennych premier

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 14:17
W "Nokturnie" słuchaliśmy najważniejszych płyt, które ukazały się w październiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierre Henry. Nestor współczesnej elektroniki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 15:35
W "Nokturnie" wspominaliśmy zmarłego 5 lipca br. jednego z najbarwniejszych kompozytorów ostatnich dekad.
rozwiń zwiń