Tony Allen: dobry muzyk powinien być wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 16:00
Legendarny nigeryjski muzyk, ojciec afrobeatu, zmarł w czwartek 30 kwietnia w Paryżu w wieku 79 lat. Pożegnaliśmy go w specjalnym wydaniu "Nokturnu". 
Audio
Tony Allen - legendarny perkusista, kompozytor i songwriter, współzałożyciel i wieloletni współpracownik orkiestry Fela Kutiego, wystąpił ostatniego dnia 15. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 22 września w Warszawie
Tony Allen - legendarny perkusista, kompozytor i songwriter, współzałożyciel i wieloletni współpracownik orkiestry Fela Kutiego, wystąpił ostatniego dnia 15. edycji Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 22 września w WarszawieFoto: PAP/Andrzej Lange

W audycji wspominaliśmy artystę i jego muzyczne dokonania, od pierwszych płyt z zespołem Feli Kutiego do ostatniej, nagranej w duecie z Hugh Masekelą, która ukazała się zaledwie miesiąc temu.

Słuchaliśmy także nieemitowanego wcześniej wywiadu z artystą, nagranego podczas festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2019, którego był gościem. - Uważam, że dobry muzyk nie powinien być tylko zbiorem różnych pomysłów, pozostawać samotnie, będąc nieskażonym. Jeśli chce się w tej dziedzinie osiągnąć jakiś progres, powinno się być wszechstronnym - mówił wtedy muzyk.

- Tę wszechstronność postrzegam właśnie jako spotykanie różnych osób i podróże w świat różnych idei, innych sposobów myślenia. To jest właśnie najbardziej interesująca część tego procesu: myślimy inaczej, ale chcemy razem coś stworzyć, wykreować rodzaj jądra, ale takiego, w którym cząstki się wzajemnie docierają, zamiast gwałtownie zderzać ze sobą. Wtedy następuje wzajemne poszerzanie wiedzy, nie jest się tylko narzędziem czy tą nieskażoną ideą. Uwielbiam współpracować z innymi, spotykać artystów niezależnie od tego czy znałem ich wcześniej, czy nie. Ważna jest muzyka, którą chcemy stworzyć, styl nie ma tutaj znaczenia. Współpraca jest tym, co kocham, robię to cały czas, mogę wtedy dostrzec różne drogi i kierunki, ale też poprowadzić kogoś, pokazując mu to, co wiem i potrafię. Mogę spotkać kogoś, kogo nie znam i nie wiemy, co nam wyjdzie z tego wzajemnego poszerzania wiedzy. 

W historycznym nagraniu mówił także, co myśli o kategorii World Music, o tym, jak obecnie rozwija się muzyka w Nigerii i czy popularny jest tam afrobeat, oraz czym dla niego jest bycie "legendarnym".

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Gość: Tony Allen (muzyk)

Data emisji: 3.05.2020

Godzina emisji: 0.00

at