The Necks: tworzyliśmy zespół w przekonaniu, że nigdy nie będziemy występować przed publicznością

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 14:53
- Większość słuchaczy tego pewnie nie wie, ale nasz zespół stworzyliśmy w przekonaniu, że nigdy nie będziemy prezentować naszej twórczości przed publicznością - mówił w Dwójce Lloyd Swanton, kontrabasista grupy The Necks.
Audio
  • Lloyd Swanton z zespołu The Necks o fanach-wyznawcach, początkowej niechęci do publicznych występów i potrzebie ciągłego zaskakiwania (Nokturn/Dwójka)
The Necks
The NecksFoto: Alan Murphy/mat. pras.

The Necks 1200.jpg
The Necks: dajemy czas muzyce, by mogła zostać wysłuchana

Legendarne australijskie trio rozpoczęło działalność w 1987 roku. - Mieliśmy wtedy po dwadzieścia kilka lat. Byliśmy już wtedy zawodowymi muzykami, ale postanowiliśmy, że będzie to nasza prywatna sprawa, nie dlatego, że nie chcieliśmy się tym dzielić czy ze wstydu, nie… – chcieliśmy po prostu grać tak, aby muzyka powstawała swobodnie – w odpowiednich okolicznościach, przestrzeni, w komfortowym czasie. Chcieliśmy uniknąć jakiejkolwiek presji czy oczekiwań, a występowanie przed publicznością z konieczności się z tym wiązało - tłumaczył Lloyd Swanton.

Jemu i jego kolegom nie dane było jednak wytrwać zbyt długo w tym postanowieniu. - Przez kilka miesięcy prowadziliśmy warsztaty na wydziale muzyki Uniwersytetu w Sydney. Po którejś z prób podeszła do nas pracownica administracji i powiedziała, że przysłuchiwała się tym zajęciom i nasza muzyka bardzo jej się spodobała. Wydział organizował wtedy serię wieczornych koncertów i zaproszono nas, byśmy tam wystąpili. Wpadliśmy w panikę, nie wiedzieliśmy co zrobić. Ale po namyśle doszliśmy do wniosku, że w najgorszym wypadku damy zły koncert i wtedy tym bardziej będziemy unikać grania dla publiczności - wspominał gość Dwójki.

Jak Lloyd Swanton reaguje na krytyczne recenzje? Dlaczego nie uznaje "naprawiania muzyki" w trakcie koncertów? Czy twórczość The Necks można sprowadzić do grania wciąż tego samego utworu? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Aleksandra Tykarska

Gość: Lloyd Swanton (The Necks)

Data emisji: 5.04.2018

Godzina emisji: 23.20

Rozmowa została wyemitowana w audycji Nokturn.

pg/mko


Czytaj także

Jerzy Milian. Pożegnanie wielkiego lidera

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 17:52
Specjalne wydanie "Nokturnu" poświęciliśmy pamięci wybitnego wibrafonisty, aranżera i kompozytora, jednej z najważniejszych postaci w historii polskiego jazzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak funkcjonuje wyrafinowana muzyka w czasach popkultury

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 09:51
Czy kompozytor badający przez całe życie strukturę dźwięku ma szansę skomunikować się z kimś więcej niż grupa najbliższych przyjaciół. Czy może zmienić losy muzyki, jak uczynił to przed stu laty Arnold Schönberg? Zapraszamy do odsłuchania audycji.
rozwiń zwiń