Polskie Radio
Section05
Aleksandra Tykarska

Pieśni z Wołynia i Polesia na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

W audycji "Z muzyką po Kresach" mamy kilka zaproszeń na wyjątkowe wydarzenia, w tym na festiwal WMŚ i koncert '"Pieśni z Polesia i Wołynia - Przesilenie”. Wystąpią w nim Karolina Demianiuk, Horyna (Ukraina, Równe), Wołyń w pieśniach, Z Lasu, a zaprosi na niego śpiewaczka i animatorka, członkini zespołów Z Lasu i Wołyń w pieśniach - Olga Kozieł.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska

"Śląskie powstaje" na płycie

Jak muzycy Krzikopy pisali już w styczniu 2020, zapowiadając wydanie elektroniczne i kolekcjonerskie, ich pierwszy koncepcyjny album - "odyseja przez letnie miesiące, od najkrótszej nocy w roku, szalonych wesel, przez romanse i rozstania, grozę walki, lament matki, podsumowane uniwersalnym proroctwem nadchodzącej wojny" to hołd złożony historii i kulturze Śląska.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa Nowa Tradycja Aleksandra Tykarska

Magiczny świat kresowych wodnych panien

Rzeki, jeziora, wreszcie Bałtyk, a nawet zwykła studnia – to miejsca mistyczne i niepokojące, pełne niekoniecznie przyjaznych tajemniczych istot. Dziś kojarzymy je głównie z nazw willi i pensjonatów, ale uosabiają dużo więcej. Ich świat w swojej książce "Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien" zawarł Bartłomiej Grzegorz Sala.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kresy Aleksandra Tykarska