Polskie Radio
Section05
Aleksandra Tykarska

"Śląskie powstaje" na płycie

Jak muzycy Krzikopy pisali już w styczniu 2020, zapowiadając wydanie elektroniczne i kolekcjonerskie, ich pierwszy koncepcyjny album - "odyseja przez letnie miesiące, od najkrótszej nocy w roku, szalonych wesel, przez romanse i rozstania, grozę walki, lament matki, podsumowane uniwersalnym proroctwem nadchodzącej wojny" to hołd złożony historii i kulturze Śląska.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa Nowa Tradycja Aleksandra Tykarska

Magiczny świat kresowych wodnych panien

Rzeki, jeziora, wreszcie Bałtyk, a nawet zwykła studnia – to miejsca mistyczne i niepokojące, pełne niekoniecznie przyjaznych tajemniczych istot. Dziś kojarzymy je głównie z nazw willi i pensjonatów, ale uosabiają dużo więcej. Ich świat w swojej książce "Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien" zawarł Bartłomiej Grzegorz Sala.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kresy Aleksandra Tykarska

Przewodniczka w poszukiwaniu korzeni. Spotkanie z Rhiannon Giddens

- Chcę poszerzać świadomość tego, skąd w ogóle wzięła się amerykańska muzyka, a tym samym kultura. Już teraz widzę, że coraz więcej osób wśród czarnoskórych sięga po banjo, interesuje się tą twórczością, bierze sprawę w swoje ręce - mówiła w wywiadzie zdobywczyni Grammy i jedna z najbardziej charakterystycznych artystek amerykańskiego folku.
Zobacz więcej na temat:  folk MUZYKA Aleksandra Tykarska world music country blues