"Gwiazda rozbłyśnie w internecie, ale musi utrzymać pozycję"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 20:00
- Czasy, gdy udział w jednym lub dwóch konkursach muzyki poważnej otwierał drogę do kariery i mitycznych kontraktów już minęły. Wschodzenie nowej gwiazdy przebiega dziś wielotorowo - mówił w Dwójce Andrzej Sułek.
Audio
  • Rozmowa o tym, jaki jest aktualny status gwiazd muzyki poważnej (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)
Anne-Sophie Mutter
Anne-Sophie MutterFoto: Harald Hoffmann/Deutsche Grammophon/materiały prasowe

Fortepian nuty 1200.jpg
Zimerman, płyty i wszystkie afery muzyczne w 2017 roku

W Filharmonii Narodowej wystąpiła skrzypaczka Hilary Hahn. Trwa trasa koncertowa Anne-Sophie Mutter po Polsce. W piątek i sobotę na inauguracji Festiwalu Beethovenowskiego, zagra Krystian Zimerman. Znani artyści chętnie odwiedzają Polskę. W audycji "O wszystkim z kulturą" zastanawialiśmy się, jakie znaczenie (i czy w ogóle) mają w kreowaniu współczesnych gwiazd wytwórnie płytowe?

- Dziś mamy wiele kanałów multimedialnych, internetowych, które pozwalają obserwować artystę i ustalić także to, jak jest on odbierany przez publiczność. Jeśli taka kariera w mediach społecznościowych przebiega dynamicznie, to jest to sygnał dla agencji, żeby się takim artystą zająć i wziąć go pod swoje skrzydła - mówił Andrzej Sułek. - Oczywiście nadal obserwujemy także konkursy i młodych artystów, którzy nie mają jeszcze na koncie sukcesów i wyławiamy talenty – uzupełnił Piotr Rzeczycki z Universal Music Polska.

Jak i gdzie rodzą się prawdziwe gwiazdy muzyki poważnej? Czy wielcy artyści wciąż dyktują warunki czy to rynek decyduje o ich aktywności? Na czym polega szczególna pozycja takich muzyków jak Zimerman, Mutter, Argerich czy Netrebko? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: dziennikarze Andrzej Sułek (Dwójka) i Jacek Marczyński (Rzeczpospolita) oraz Piotr Rzeczycki (Universal Music Polska)

Data emisji:  14.03.2018

Godzina emisji: 18.00

mko

Czytaj także

Joanna Freszel: uwielbiam ciszę między utworami

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 12:00
- Uważam, że cisza na albumie jest bardzo potrzebna, żeby przypomnieć sobie, co jest następne na playliście i przygotowywać się do muzycznej opowieści. Dziś te przerwy są często bardzo krótkie – o swoich najważniejszych fonograficznych przeżyciach opowiadała w Dwójce ceniona śpiewaczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Julia Fischer: bardzo się cieszę, że mam w repertuarze utwory Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 16:07
- Muzyka Szymanowskiego jest trudna do rozczytania, jego sposób zapisu nie ułatwia wykonawcom tego zadania. Nie sądzę jednak, że to muzyka trudna dla słuchacza. W dobrym wykonaniu staje się bardzo logiczna, przejrzysta. To od wykonawcy zależy, co uzna za istotne, warte podkreślenia, a co nie - mówiła w Dwójce niemiecka skrzypaczka Julia Fischer.
rozwiń zwiń