Ewa Obniska: muzyka dawna to moja duchowa ojczyzna

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 17:21
Znakomity muzykolog i wybitny radiowiec. To dzięki niej wielu słuchaczy Dwójki odkryło muzykę skomponowaną przed Bachem.
Audio
Ewa Obniska
Ewa ObniskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Była pierwszą osobą, która na atenie pokazywała muzykę dawną w wykonaniach, jak to dziś nazywamy, historycznie poinformowanych. O płyty było trudno, ale Polskie Radio dawało pewne możliwości.

- Radiofonie europejskie nam przysyłały co nieco. Nie tyle, co dziś, gdy mamy regularną współpracę – wspominała Ewa Obniska. - Ale przychodziły bardzo ciekawe koncerty, wtedy jeszcze na taśmach. O płyty było bardzo trudno przed stanem wojennym. W sklepach raczej nic nie było, więc jak tylko się wyjeżdżało za granicę, to się te płyty przywoziło.

Rewolucja związana była z generacją muzyków, którzy właśnie w latach 70. doszli do głosu. Na czym ona polegała?

- Generacja urodzona w latach 40-ych odkrywała na nowo barok. Zupełnie inne brzmienie, dawne instrumenty. To było coś więcej, niż moda, to była potrzeba znalezienia swojego sposobu na tę muzykę, znalezienia w niej czegoś, czego inni nie widzieli. Zupełnie inna emocjonalność, odległa od mieszczańskiego sentymentalizmu.

Ewa Obniska opowiadała o kulisach powstania nagrań, których powstanie inspirowała, a także o swoich ulubionych wykonawcach i muzyce. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. Gospodynią spotkania była Magdalena Łoś.

***

Ewa Obniska - muzykolog, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego - od 1982 wykłada historię muzyki renesansu i baroku na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie - Uniwersytet im. Kardynała Wyszyńskiego). W 1989 r. uzyskała doktorat  na podstawie rozprawy o życiu i twórczości Claudio Monteverdiego. Jest autorką licznych artykułów o charakterze naukowym i popularnonaukowym.

W Dwójce była spiritus movens zainteresowania muyzką dawną. To właśnie Ewa Obniska wymyśliła zespół Bornus Consort (mówił o tym szef zespołu Marcin Bornus-Szczyciński) .

Zobacz więcej na temat: 75-lecie Dwójki POLSKA moda
Czytaj także

Jubileuszowy koncert Bornus Consort w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 19:15
Znakomity polski zespół, świętujący 30-lecie powstania, wykona w sobotni wieczór w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego dzieła największego polskiego kompozytora przed Chopinem - Mikołaja Zieleńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Goście na 75-lecie Dwójki: Marcin Bornus-Szczyciński

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 15:45
Znakomity kontratenor, założyciel zespołu "Bornus Consort" i wieloletni dyrektor festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni" w Jarosławiu opowiadał w Dwójce o swoich związkach z Radiem.
rozwiń zwiń