Giotto – obudził malarstwo ze snu

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 16:19
Był jednym z pierwszych, który rozpoczął odrodzenie: średniowieczne niebo sprowadził na ziemię, oswoił świętych, pokazał prawdziwe życie.
Audio

– W malarskiej scenie Sądu Ostatecznego w Padwie umieścił siebie, a jakże, w pierwszym szeregu zbawionych. Pucołowaty jegomość w różowym płaszczu, o pospolitych rysach i bystrym spojrzeniu stoi jako czwarty od lewej i jako jedyny nosi czapkę – podkreślała w Dwójce dr Bożena Fabiani opowiadając o Giotcie. To dziecko wsi, syn chłopa – który ponoć został odkryty przez mistrza Cimabue, kiedy portretował na kamieniu jedną ze swoich owieczek – stał się inspiracją dla kolejnych twórców. Podobno poza malarstwem trudnił się także lichwą, chociaż dla lichwiarzy nie miał litości i na swych obrazach skazywał ich na męki piekielne. Siebie natomiast widział zupełnie gdzie indziej…

Był pierwszym malarzem, który skonfrontował świętych z sytuacją życiową. Do sztuki zaczął wprowadzać dramaturgię – zamiast posługiwać się jedynie symbolami, przy pomocy malarstwa postanowił pokazać prawdziwe życie i emocje towarzyszące bohaterom przedstawianym na swoich obrazach. Jak powiedziała dr Fabiani: obudził malarstwo ze snu.

Kiedy wielki malarz zmarł, zamknięto wszystkie warsztaty w mieście, natomiast współczesny mu Dante poświęcił artyście czterowiersz w swojej komedii, jednoznacznie przyznając mu pierwszeństwo wśród wielkich.

Do najważniejszych dzieł Giotta di Bondone (ur. ok. 1266, zm. 1337 we Florencji) należą freski w kaplicy Scrovegnich w Padwie, w kościele Santa Croce we Florencji, a przede wszystkim: w bazylice św. Franciszka w Asyżu. Giotto jest również autorem projektu pięknej dzwonnicy stojącej przy katedrze Santa Maria del Fiore we Florencji.

Zapraszamy do wysłuchania gawędy dr Bożeny Fabiani.

kl

 

Czytaj także

Najdziwniejszy malarz świata

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 10:00
- Tintoretto był malarzem, który nie miał jakichkolwiek oporów przed malowaniem dziwacznych scen, wiele z nich wymyślał – mówi dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieniec wszystkich świętych

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 12:26
Obraz Belliniego przepełnia muzyka aniołów, ale nie jest ona przeznaczona dla naszych uszu. Mogą ją usłyszeć tylko święci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamień milowy w historii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 22:30
Fresk Masaccia wyprzedził rozważania teoretyczne na temat perspektywy linearnej. Wskazał nową drogę malarstwa renesansowego.
rozwiń zwiń