X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Da Vinci z Norymbergi

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2012 12:55
Zapraszamy na ostatnią część opowieści doktor Bożeny Fabiani o słynnym niemieckim artyście Albrechcie Dürerze.
Audio
Albrecht Drer, Autoportret (fragm)
Albrecht Dürer, Autoportret (fragm)Foto: Cybershot800i/Wikimedia, domena publiczna

Z Wenecji (o czym była mowa w poprzedniej gawędzie) Albrecht Dürer ruszył do Bolonii, by pod okiem Luci Paccioli zgłębić arkana perspektywy, ale słynny matematyk opuścił już miasto. Malarz zatem udał się do Florencji, a potem do Rzymu i powrócił do Norymbergi gdzie gorliwie rytował i malował.

- Dürer oprócz rycin i obrazów olejnych uprawiał technikę akwareli, w której był arcymistrzem. Malował zwierzęta rośliny, pejzaże… Uważa się nawet, że był twórcą czystego pejzażu, czyli pozbawionego zupełnie postaci – mówiła dr Bożena Fabiani. – Był bardzo pracowity, a interesowało go wszystko: zajmował się astronomią i astrologią, był przyrodnikiem z powołania. Jego studia rysunkowe z fauny i flory są zachwycające. Był też architektem, konstruował machiny latające…Był w tym podobny do Leonarda da Vinci.

Albrecht
Albrecht Dürer: "Młody zając"

Miał oryginalne poglądy na piękno: "Czym jest piękno? Nie wiem" pisał. Twierdził, że artysta ponad wszystko musi być wierny naturze, głosił prawo do ukazywania brzydoty jako części natury.

Albrecht Dürer (1471-1528) to malarz  i grafik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli przełomu średniowiecza i renesansu, pierwszy wielki drzeworytnik. Działał głównie w Norymberdze, gdzie stworzył własny jednolity styl, mając za podstawę miejscowe tradycje sztuki późnogotyckiej i wpływy ekspresyjnego realizmu niderlandzkiego.
 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Początek drogi Albrechta Dürera

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 14:59
Dr Bożena Fabiani zaprasza na pierwszą z trzech zaplanowanych opowieści o znakomitym niemieckim artyście z przełomu XV i XVI wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dürer w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2012 13:30
W 1505 roku Dürer ponownie przybył do miasta nad laguną. Powracał jako słynny już drzeworytnik.
rozwiń zwiń