Kolekcjonerzy i chomiki. Włoscy mecenasi sztuki

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 16:00
Jak wiadomo, każdy z artystów musiał sobie szukać opiekuna. Tylko nieliczni mieli to szczęście, że znajdowali uznanie już w warsztacie podczas nauki - jak np. Donatello - i od razu mieli zamówienia. Dr Bożena Fabiani podsumowała w Dwójce cykl audycji o włoskich mecenasach sztuki.
Audio
  • Kolekcjonerzy i chomiki. Dr Bożena Fabiani opowiada o włoskich mecenasach sztuki (W Stronę sztuki/Dwójka)
Kolekcjonerzy i chomiki. Włoscy mecenasi sztuki
Foto: flickr/Glamgirl

Ogromna większość artystów musiała sama zabiegać o miejsce na dworze jakiegoś wielkiego pana, kardynała czy księcia, i był to niekiedy prawdziwy wyścig o pracę i pozycję. A na kogo trafiali? W audycjach z cyklu "W stronę sztuki" mogliśmy się przekonać, że możni opiekunowie bywali różni. Jedni naprawdę byli zainteresowani sztuką, gromadzili obrazy i rzeźby z potrzeby kontaktu z czymś pięknym, jak Cosimo Medici czy jego wnuk Lorenzo.

Inni byli kolekcjonerami na pokaz, zbieracze uzależnieni od mody, gromadzący sztukę z próżności i snobizmu. Tyle się pisze o zasługach dla sztuki cesarza Rudolfa II Habsburga, którego zbiory stanowią do dziś jądro kolekcji wiedeńskiego Kunsthistorisches Museum. Jednak z kronik wynika, że Rudolf ściągał na swój zamek w Pradze ogromne transporty obrazów, których nigdy nawet nie wyjmowano ze skrzyń. Cesarz sam dobrze nie wiedział, co ma. Był raczej maniakiem, "chomikiem" niż kolekcjonerem.

Zapraszamy do wysłuchania podsumowania kilku audycji dr Bożeny Fabiani, która opowiadała o włoskich mecenasach sztuki. Poznaliśmy historie Ludovica Gonzagi z Mantui, Lukrecji Borgii - miłośniczki mody, Sigismondo Malatesty - wojownika ze słabością do sztuki, Ludwico Sforzy oraz Federica da Montefeltro, który równie chętnie werbował żołnierzy, jak i artystów,

Audycję przygotowała Ewa Prządka.

mc

Zobacz więcej na temat: pieniądze SZTUKA Włochy
Czytaj także

Sigismondo Malatesta - wojownik ze słabością do sztuki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 11:20
Zapraszamy do wysłuchania gawędy dr Bożeny Fabiani o mecenacie artystycznym Sigismondo Malatesty (1417-1468) z Rimini, człowieka ekstrawaganckiego o różnych obliczach, władcy miasta, mówcy aspirującego do miana poety i obserwatora wrażliwego na sztukę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Federico da Montefeltro werbował żołnierzy i artystów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:30
W audycji "W stronę sztuki" dr Bożena Fabiani opowiadała o księciu Federicu da Montefeltro, władcy Urbino, jednym z najbardziej wyróżniających się kondotierów włoskiego renesansu, a także zasłużonym mecenasie sztuki.
rozwiń zwiń