Federico da Montefeltro werbował żołnierzy i artystów

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:30
W audycji "W stronę sztuki" dr Bożena Fabiani opowiadała o księciu Federicu da Montefeltro, władcy Urbino, jednym z najbardziej wyróżniających się kondotierów włoskiego renesansu, a także zasłużonym mecenasie sztuki.
Audio
  • Dr Bożena Fabiani.opowiada o mecenasie sztuki Federicu da Montefeltro (W stronę sztuki/Dwójka)
Battista Sforza i Federico da Montefeltro - podwójny portret pary książęcej Urbino pędzla Piera della Franceski
Battista Sforza i Federico da Montefeltro - podwójny portret pary książęcej Urbino pędzla Piera della FranceskiFoto: Wikimedia/CC

Federico da Montefeltro (1422 -1482) rządził Urbino od 1444 r. do śmierci (od 1474 r. jako książę). Znany jest jako fundator wielkiej biblioteki w Urbino, która w latach świetności nieznacznie tylko ustępowała Bibliotece Watykańskiej, a także jako mecenas rozlicznych twórców, którzy przebywali na jego dworze w Palazzo Ducale w Urbino, jednej z pereł architektury wszesnego renesansu.

W audycji "W stronę sztuki" o Federicu da Montefeltro opowiadała dr Bożena Fabiani.

mc

Czytaj także

Lukrecja Borgia - mecenaska malarzy garderoby

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 09:00
- Była wielką elegantką. Nie wyobrażam sobie, żeby jej potrzeby zaspokoiła jakakolwiek suknia z naszych czasów - o słynnej żonie Alfonsa d'Este z Ferrary, jej "czarnej" legendzie i sposobach sprawowania mecenatu nad artystami mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dama z gronostajem" i bezwzględny książę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 12:00
W niedzielny poranek wysłuchaliśmy kolejnej gawędy dr Bożeny Fabiani o dziejach włoskiego malarstwa. Tym razem poznaliśmy historię i znaczenie słynnego arcydzieła Leonarda da Vinci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sigismondo Malatesta - wojownik ze słabością do sztuki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 11:20
Zapraszamy do wysłuchania gawędy dr Bożeny Fabiani o mecenacie artystycznym Sigismondo Malatesty (1417-1468) z Rimini, człowieka ekstrawaganckiego o różnych obliczach, władcy miasta, mówcy aspirującego do miana poety i obserwatora wrażliwego na sztukę.
rozwiń zwiń