Stanisław Moniuszko. Pokolenie 1820?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2019 11:08
Gościem kolejnej audycji z cyklu "Moniuszko - historia prawdziwa" była prof. Elżbieta Nowicka z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM.
Audio
  • Stanisław Moniuszko. Pokolenie 1820? (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: pixabay/domena publiczna

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Stanisław Moniuszko - serwis specjalny

Urodzony w 1819 roku Stanisław Moniuszko debiutował podczas studiów, w drugiej połowie lat trzydziestych, pieśniami, kwartetami smyczkowymi i utworami scenicznymi: operą Szwajcarska chata i operetką Nocleg w Apeninach. Jego postawa artystyczna kształtowała się w konserwatywnej Singakademie, a w Berlinie był blisko klasycyzującego romantyka, którego podziwiał – Feliksa Mendelssohna.

Pierwowzór literacki Szwajcarskiej chaty stanowi utwór Johanna Wolfganga Goethego, zaś Nocleg w Apeninach wykorzystuje tekst Aleksandra hrabiego Fedry, którego Moniuszko niezwykle cenił. W swojej późniejszej twórczości autor Halki, pod względem muzycznym, nawiązywał do dokonań włoskich i francuskich kompozytorów co najmniej o pokolenie starszych.

W twórczości pieśniowej również chętnie sięgał po poezję wcześniejszych autorów: Mickiewicza, Odyńca, Zana, Czeczota. Był jednak również zafascynowany twórczością Kraszewskiego – i do jego tekstów komponował swoje kantaty. Z jednej strony więc był Moniuszko zapatrzony w muzykę i literaturę wcześniejszych pokoleń, był dłużnikiem klasyków, ale z drugiej jego poglądy estetyczne, które częściowo zrekonstruować można na podstawie listów, były stricte romantyczne. Za niezwykle istotne uważał bowiem natchnienie, którego odpowiednikiem u słuchacza jest wrażenie, a nie intelektualny odbiór. Czy jednak należałoby Moniuszkę zaliczyć do pokolenia wczesnych romantyków, czy może już do kolejnej generacji twórców spod znaku Krasińskiego i Słowackiego? 

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Gość: prof. Elżbieta Nowicka (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dyrektor Centrum Badań nad Teatrem Muzycznym UAM)

Data emisji: 16.10.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/am

Czytaj także

Utwory sakralne Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 14:43
Gościem audycji będzie prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech, z którym porozmawiamy o utworach religijnych skomponowanych przez twórcę opery, m.in. o psalmach, motetach, hymnach, Litaniach ostrobramskich, a w szczególności o III Litanii, którą sam Moniuszko uważał za szczególną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Moniuszko przypomniany w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 09:00
- Inscenizację do naszej "Halki" zrobił Paweł Passini. Pierwszy akt zaczyna się właściwie od sali. Początkowo ja i dyrektor Renata Borowska nie byliśmy szczęśliwi z tego powodu, ale on nas przekonał. Idea jest taka, że ludzie, którzy siedzą na widowni są częścią szlachty, a na scenie są ci biedni - mówił w Dwójce maestro Gabriel Chmura.
rozwiń zwiń