Neapol oczami Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 15:00
W drugim odcinku cyklu audycji poświęconych życiu i twórczości autora "Innego świata" rozmawialiśmy o jego związkach ze słynnym miastem południa Włoch. 
Audio
  • Neapol oczami pisarza (Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com/ML5909

kielce_muzeum1200.jpg
Świętokrzyżczyzna. Mała ojczyzna Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

"Przez pierwsze lata w Neapolu czułem się bardzo źle. Był to czas, gdy kuratelę nad miastem sprawowali nadal komuniści włoscy, którzy takich jak ja nie dopuszczali do głosu. Mimo wszystko jednak od pierwszych chwil byłem zafascynowany miastem i to tak dalece, że rodzina Lidii zaczęła mnie wkrótce uważać za jego znawcę" - wspominał Gustaw Herling-Grudziński w książce "Najkrótszy przewodnik po sobie samym".

Pisarz zamieszkał w Neapolu w 1955 roku. To było miasto, z którym ściśle była związana rodzina jego drugiej żony - Lidii Croce. Miał w Neapolu swoje ulubione miejsca, kościoły, muzea, trasy spacerowe. Wiele wydarzeń i postaci związanych z dziejami Neapolu inspirowało jego opowiadania. W końcu: to miasto położone obok wulkanu - Wezuwiusza, żyjące w cieniu zagrożenia. To także widział Herling-Grudziński i to wpływało na jego stosunek do tego miejsca.

***

Tytuł audycji: Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: prof. Włodzimierz Bolecki i dr Jacek Hajduk

Data emisji: 15.02.2019

Godzina emisji: 14.45

jp/mko

Czytaj także

Rocznicowy cykl audycji "Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 12:22
Program 2 Polskiego Radia zainauguruje 25 stycznia rocznicowy cykl "Światy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego", który poświęcony będzie życiu i twórczości wybitnego pisarza, intelektualisty, żołnierza i więźnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Willa Ruffo. Neapolitański dom Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 15:30
Willa przy via Crispi w Neapolu to szczególne miejsce na mapie miasta. Dom był siedzibą rodziny włoskiego intelektualisty Benedetta Croce. Przez lata mieszkał tam także, razem ze swoimi dziećmi i żoną Lidią Croce, Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń