Kazimierza Wierzyńskiego "Pamiętnik poety"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 09:30
13 lutego 1969 roku w Londynie zmarł poeta, członek grupy poetyckiej "Skamander", prozaik, eseista, dziennikarz, autor książki biograficznej o Chopinie. W 50.rocznicę śmierci pisarza przypomnieliśmy fragmenty jego gawęd wygłaszanych na początku lat 60-tych w Radiu Wolna Europa.
Audio
  • Kazimierz Wierzyński opowiada o powstaniu grupy poetyckiej Skamander (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Kazimierz Wierzyński o wojnie polsko-bolszewickiej w roku 1920 (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Kazimierz Wierzyński o swojej znajomości z Marią Dąbrowską i Karolem Stryjeńskim (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Kazimierz Wierzyński wspomina podróż do Stanów Zjednoczonych w 1929 roku (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Kazimierz Wierzyński o swoim pierwszym spotkaniu z Leopoldem Staffem (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Kazimierz Wierzyński
Kazimierz WierzyńskiFoto: NAC/domena publiczna

Kazimierz Wierzyński zatytułował cykl swoich opowieści  "Pamiętnik poety". Jak sam stwierdził w pierwszej z tych gawęd: "Pamiętnik poety,  jeśli nie ma być autobiografią, może być tylko pamiętnikiem wierszy. Istotnie każdy wiersz ma swoją historię albo przynajmniej historyjkę. Trudno zapamiętać wszystkie takie przygody literackie i trudno o wszystkich opowiadać, zwłaszcza jeśli wierszy jest dużo, a przecież nie mogę ukryć, że napisałem ich z górą sześćset".

Poeta zaczyna wspomnienia w 1907-mym  roku, kiedy był uczniem gimnazjum w Stryju. Wtedy jako 13-stolatek napisał swój pierwszy wiersz. Ostatnie opowieści dotyczą września 1939 roku, gdy Wierzyński na zawsze wyjechał z Polski. W gawędach znajdziemy barwny obraz życia kulturalnego Polski międzywojennej. Pisarz przedstawił w tym cyklu portrety swoich przyjaciół i znajomych. Są to postaci zarówno z kręgów literackich -  Staff, Żeromski Dąbrowska, Skamandryci, jak i z kręgów politycznych lub wojskowych - Piłsudski, Narutowicz, Wieniawa-Długoszowski. Te radiowe gawędy są źródłem do poznania biografii ich autora , ale stanowią też wyjątkowy dokument epoki, która minęła.

Po wielu latach od śmierci Wierzyńskiego ukazała się wersja książkowa tych radiowych opowieści zatytułowana "Pamiętnik poety". Jej edytor Paweł Kądziela napisał we wstępie: "Pisany z perspektywy ćwierć wieku trwającej emigracji "Pamiętnik poety" jest świadectwem przemian w widzeniu i ocenie własnego dzieła przez autora "Wolności tragicznej". Spojrzenie pisarza na twórczość przedwojenną przypomina wędrowca patrzącego na zdobyte przez siebie szczyty z przełęczy, która zaprowadziła go już na inne wzniesienia." 


***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości 

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 11-15.02.2019

Godzina emisji: 12.45

mko

Czytaj także

Wierzyński i Lechoń. Gorzkie listy poetów na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 18:00
- Ton tych listów jest depresyjny i pesymistyczny, ale jest też ogromna masa humoru, dowcipów językowych, absurdalnych sytuacji, w których bawili po skamandrycku - o korespondencji dwóch wielkich potetów, prowadzonej w latach 1941-1956 opowiadała w Dwójce Beata Dorosz.
rozwiń zwiń