Wańkowicz krzepi! 40 rocznica śmierci autora "Bitwy o Monte Cassino"

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 11:00
Z tej okazji Dwójka przypomina znakomite gawędy mistrza opowieści reportażowej z naszego cyklu "Głosy z przeszłości".
Audio
  • "Moja droga do Polski" - refleksje po wizycie w Polsce w roku 1956. (PR, 11.09.1956)
  • Gawęda Melchiora Wańkowicza o polskich kompleksach i dziwactwach, refleksje po pierwszej wizycie w Polsce w roku 1956, jeszcze przed powrotem z emigracji. (PR, 1959)
  • Melchior Wańkowicz opowiada o kolejnych etapach pracy pisarskiej. (PR, 10.06.1959)
  • Melchiora Wańkowicza opowieść o różnych spotkaniach z czytelnikami w Ameryce i w Polsce. (PR, 30.04.1959)
  • Melchior Wańkowicz podsumowuje własne życie i twórczość - nagranie z perspektywy 82 lat. (PR, 1972)

Jego "Bitwa o Monte Cassino" pomogła wychować kolejne pokolenia Polaków. W tej 3-tomowej monografii złożył hołd bohaterstwu żołnierzy gen. Andersa i uwiecznił martyrologię Polaków na Wschodzie. Melchior Wańkowicz - mistrz reportażu, łączącego relację o faktach z fikcją literacką i gawędą. Pisarz i publicysta, korespondent wojenny.

Od 1949 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Na emigracji powstały m.in. "Tworzywo" i "Ziele na kraterze". W maju 1958 Wańkowicz wrócił na stałe do Polski. Publikował powieści, zbiory reportaży, opowiadania, eseje, wspomnienia. Znajdował także czas na współpracę z licznymi czasopismami. Przez ostatnie 20 lat życia był jednym z najpopularniejszych polskich autorów. Mistrz języka, wrażliwy na różne odcienie polszczyzny. Zmarł 10 września 1974 roku.

W jednym z wywiadów dla Polskiego Radia stwierdził, iż w doskonaleniu warsztatu twórczego korzystał z doświadczenia nabytego w trakcie pisania tekstów reklamowych. Przed wojną był między innymi autorem słynnego sloganu "Cukier krzepi", za który - jak sam mówił - dostał najwyższe w życiu honorarium.

Melchior Wańkowicz w naszych gawędach opowiada m.in. o polskich kompleksach i dziwactwach, powrocie do kraju i etapach pracy twórczej. Audycję przygotowała Bogumiła Prządka.